POTRAGA ZA RADNICIMA U NJEMAČKOJ: Poduzetnik ne može naći radnika za početnu satnicu od 15 eura..

Među 88.100 nezaposlenih u njemačkoj saveznoj državi Saskoj-Anhaltu je više od 5.000 Ukrajinaca.

Izbjeglice su jedan od razloga zašto broj nezaposlenih ponovno raste. Poduzetnik iz okruga Wittenberg zna kakve to veze ima sa socijalnim naknadama posebno građanskim dohotkom.

Maik Biedermann (55) je generalni direktor AVD CNC Blechverarbeitung GmbH sa sjedištem u Elsteru i Gräfenhainichenu, pišu njemački mediji.

Kada je tražio operatera stroja za laserske sustave za rezanje, javio se muškarac iz Ukrajine koji živi u Gräfenhainichenu sa suprugom i troje djece.

“Iz njegovih sam dokumenata vidio da je radio kao automehaničar u domovini i da je upravljao strojevima za bušenje u Izraelu”, kaže poduzetnik. Nije baš ono što je tražio. “Ali htio sam dati čovjeku priliku. Kao poduzetnik morate biti fleksibilni.”

Biedermann je muškarcu ponudio da ga obučava šest mjeseci. Za to vrijeme poduzetnik bi plaćao satnicu od 15 eura. Nakon šest mjeseci htio ju je povećati na 18 eura.

Ukrajinac je pitao je li bruto ili neto, napravio grimasu i obećao da će se javiti.

U Saskoj-Anhaltu radi 3.700 Ukrajinaca

U Saskoj-Anhaltu, uz više od 5.000 nezaposlenih Ukrajinaca, samo ih je 3.700 zaposlenih koji plaćaju socijalne doprinose. Područna uprava zavoda za zapošljavanje objavila je ove brojke ovaj tjedan.

“Ako nezaposlenim Ukrajincima dodate sve one koji pohađaju tečaj jezika ili ne mogu raditi iz drugih razloga, stopa zaposlenosti trenutno je samo 20 posto”, kaže Markus Behrens, direktor regionalne uprave. Za tražitelje azila s Bliskog istoka i Afrike ta stopa iznosi 50 posto.

“U svakom slučaju, treba težiti povećanju”, kaže šef regionalne uprave. U konačnici, Ukrajinci bi imali bolje kvalifikacije: školske kvalifikacije usporedive s onima u Njemačkoj, stručno osposobljavanje ili sveučilišni studij.

Visoke naknade od strane države

Na pitanje postoji li veza s građanskim doplatkom koje izbjeglice iz Ukrajine primaju od lipnja 2022., Markus Behrens odgovara: “Razina socijalnih naknada u Njemačkoj je vrlo visoka. U Nizozemskoj, gdje to nije slučaj, sada svaki drugi Ukrajinac ima posao.”

Za poduzetnika Maika Biedermanna građanski doplatak očito je razlog zašto mu se muškarac s početka priče više nikada nije javio. “Znatno je manje novca, ali ne morate ni prstom maknuti.”

“Savezna vlada mora pronaći brža i bolja rješenja kako bi ti ljudi mogli brže doći do posla. Jednostavno si ne možemo priuštiti ništa drugo”, rekao je ministar gospodarstva Saske-Anhalt Sven Schulze za njemačke medije.

Većina Ukrajinaca u Saskoj-Anhaltu trenutno radi u logističkom sektoru prehrambene industrije i kao učitelji za ukrajinsku djecu. Od 3.700 zaposlenih Ukrajinaca, 59 posto su žene i 41 posto muškarci. Od gotovo 35.000 nezaposlenih stranaca u Saskoj-Anhaltu, samo je 36 primatelja prestalo primati naknadu.

(Fenix-magazin/SČ)