Arapske i muslimanske zemlje upozoravaju: Izrael se mora povući sa svih okupiranih teritorija

Foto: EPA

Vođe arapskih i muslimanskih zemalja koji su se jučer sastali na summitu u Saudijskoj Arabiji pozvali su Izrael da se potpuno povuče s arapskih teritorija koje je okupirao kako bi se postigao “sveobuhvatni” mir na Bliskom istoku.

“Pravedan i sveobuhvatan mir u regiji (…) ne može se postići bez okončanja izraelske okupacije svih okupiranih teritorija” od 1967. – kada je Izrael započeo okupaciju Zapadne obale, istočnog Jeruzalema i sirijskog Golana – “a u skladu s rezolucijama UN-a i arapskim mirovnim planom iz 2002. godine”, stoji u završnoj deklaraciji summita.

Ovaj zajednički summit Arapske lige i Organizacije islamske suradnje, čiji je domaćin Saudijska Arabija, poziva na jedinstvo svih palestinskih teritorija – Pojasa Gaze i okupirane Zapadne obale – u okviru palestinske države, za koju on ponovno potvrđuje da glavni grad mora biti Istočni Jeruzalem, okupiran od Izraela.

Rasprava o Izraelu i Trumpu
Palestinski islamistički pokret Hamas pozvao je arapske i muslimanske zemlje da provedu deklaracije donesene na summitu i da prisile Izrael da prestane sa svojom agresijom.

“Afirmacija nacionalnih prava našeg naroda, od kojih je prvo stvaranje nezavisne palestinske države s Jeruzalemom kao glavnim gradom, zahtijeva hitne napore i praktična rješenja kako bi se (Izrael) prisililo da prekine svoju agresiju i genocid nad našim narodom”, piše Hamas.

Na zajedničkom samitu Arapske lige, pan-arapske organizacije koja okuplja 22 zemlje, i Organizacije islamske suradnje (OIC), pan-islamske organizacije koja okuplja više od pedeset muslimanskih država, sudionici su raspravljali o “nastavku izraelske agresije na palestinski teritoriji i na Libanon” te o regionalnom razvoju.

Summit u Rijadu, posvećen situaciji na Bliskom istoku, bio je prilika za njegove sudionike i da odrede svoja očekivanja od buduće administracije novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Tijekom svog prvog mandata, Trump je vukao brojne poteze u korist Izraela, posebice premještanjem američkog veleposlanstva iz Tel Aviva u Jeruzalem, ali je pridonio i normalizaciji njegovih veza s Bahreinom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Marokom i Sudanom, preko Abrahamskih sporazuma. Do tada su među 22 zemlje Arapske lige samo Egipat i Jordan održavali formalne odnose s Izraelom.

Izraelska vlada ne želi palestinsku državu

Izraelska vlada Benjamina Netanyahua neprijateljski je raspoložena prema takozvanom dvodržavnom rješenju po kojem bi izraelska i palestinska država koegzistirale rješavajući desetljećima star sukob, a što želi većina međunarodne zajednice.

Želja za uspostavom palestinske države nije “danas realan” projekt, rekao je u ponedjeljak izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Saar. “Palestinska država (…) bit će država Hamasa”, rekao je.

Sudionici samita također su snažno osudili akcije izraelske vojske, opisane kao “zločin genocida (…) osobito na sjeveru Pojasa Gaze posljednjih tjedana”, gdje izraelska vojska vodi smrtonosnu ofenzivu od 6. listopada.

Pozvali su međunarodnu zajednicu da “zabrani izvoz ili prijenos oružja i streljiva u Izrael” i osudili “kontinuirane napade izraelskih vlasti (…) na Ujedinjene narode”.

Svijet čeka da buduća Trumpova administracija odmah prekine ratove u Gazi i Libanonu, izjavio je prvi potpredsjednik Irana Mohamad Reza Aref u Rijadu. Ubojstva čelnika palestinskog Hamasa i libanonskog Hezbolaha nazvao je “organiziranim terorizmom” Izraela.

Ranije je čelnik Saudijske Arabije Mohamed bin Salman rekao da bi se Izrael trebao “suzdržati od napada” na Iran.