Visoki predstavnik Evropske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Evropske unije Josep Borrell je predložio da ovaj organ uvede sankcije Izraelu.
Borrell se oglasio saopćenjem:
“Nakon godinu dana neuspješnih molbi izraelskim vlastima u vezi s poštivanjem međunarodnog prava tokom rata u Gazi, ne možemo nastaviti pretvarati se kao da je sve po starom.
Zbog toga sam predložio državama članicama EU zabranu uvoza iz ilegalnih naselja i obustavu političkog dijaloga s Izraelom. O ovim mjerama ćemo raspravljati na Savjetu za spoljne poslove sljedeće sedmice.
Dok nam ponestaje riječi za opisivanje sve gore situacije u Gazi, ljudima tamo ponestaje svega. U mnogim dijelovima Pojasa Gaze gotovo da ne postoji ništa što bi omogućilo organizirani ljudski život.
Sjeverna Gaza, nekada dom za više od milion ljudi, potpuno je ispražnjena nakon nekoliko sedmica nemilosrdnog granatiranja, koje je uništilo posljednje preostale zdravstvene centre, skloništa i škole.
Bez pomoći koja nije dolazila sedmicama, preostalih 400.000 stanovnika bilo je prisiljeno napustiti svoje domove pod prijetnjom oružja. Nekoliko slika koje su procurile prikazuju apokaliptični pustoš. Nije slučajno da se sve češće koriste riječi “etničko čišćenje” kako bi se opisalo ono što se događa u Sjevernoj Gazi.
Ono što vidimo od tragedije Gaze je, međutim, samo vrh ledenog brijega jer je pojas zapečaćen. Gotovo nijedan novinar ili međunarodni posmatrač nije ušao u Gazu već više od godinu dana. Ovo je najduža informacijska blokada koju je ikada uvela jedna demokratska država. Osim toga, postoje razlozi za vjerovanje da su novinari bili meta izraelskih snaga.
Do danas je ubijeno više od 130 novinara.
Ovaj obrazac koji predugo traje u Gazi sada se replicira i drugdje. U južnom Libanu, otprilike 30 sela je uništeno – ne kao rezultat teških borbi, već na kontrolisan način, objavljen na društvenim mrežama. Na Zapadnoj obali, nasilje ekstremističkih naseljenika tjera mnoge palestinske farmere i stočare sa njihove zemlje. Iščupana stabla maslina, ubijena ili ukradena stoka i spaljena vozila postali su dio svakodnevne stvarnosti u mnogim ruralnim zajednicama. Izraelski zračni napadi na Jenin i Tulkarem, prvi u više od dvije decenije, dodatno su uništili civilnu infrastrukturu koju su ranije ove godine ostavili buldožeri.
Kada je masakr od 7. oktobra donio stravične slike ljudi koji su prebijani na smrt u svojim domovima, terorista koji su napali muzički festival, spaljenih tijela, razumjeli smo traumu vijekova progona i pogroma koji su teroristički napadi izazvali. Naša trenutna reakcija bila je izraziti punu solidarnost s izraelskim narodom, najoštrije osuditi napade i podržati pravo Izraela na samoodbranu u granicama međunarodnog prava.
Kada je bivši izraelski ministar odbrane Galant 9. oktobra 2023. rekao da Gaza neće imati “ni hrane, ni struje, ni vode” jer se Izrael bori protiv “ljudskih životinja i djelovaće u skladu s tim”, molili smo da Izrael ne bude obuzet bijesom. Jedan užas ne može opravdati drugi. Kada je samoodbrana počela sve više ličiti na osvetu, naše molbe su postale glasnije, ali smo udvostručili našu posvećenost sigurnosti Izraela.
Poštivanje međunarodnog humanitarnog prava, usklađivanje s obavezujućim naredbama Međunarodnog suda pravde, osiguranje humanitarnog pristupa, prihvatanje prijedloga primirja predsjednika Bidena, dopuštanje međunarodnim novinarima i istražiteljima s mandatom UN-a da uđu u Gazu… Gledajući unazad, lista molbi koje su u Izraelu ostale neuslišane sada je preduga za nabrojati.
Održavanje poretka zasnovanog na pravilima počinje primjenom tih pravila bez izuzetaka i odbranom institucija zaduženih za njihovu provedbu. Ovo se odnosi na generalnog sekretara UN-a, Vijeće sigurnosti UN-a, Generalnu skupštinu UN-a, Međunarodni krivični sud, Međunarodni sud pravde, UNRWA-u i sve agencije UN-a.
U drugim situacijama gdje se ova pravila rutinski krše, uveli smo brojne sankcije – od zabrana viza i označavanja terorista do ograničenja uvoza i ekonomskih sankcija. Do sada je Izrael bio pošteđen bilo kakvih značajnih posljedica.
Ovo se mora promijeniti. Zato sam predložio zabranu uvoza proizvoda iz ilegalnih naselja, na osnovu nedavnog savjetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde, slično postojećoj zabrani uvoza proizvoda iz okupiranih ukrajinskih teritorija – jer nepristrasnost je ključ vjerodostojnosti Evrope”, poručuje Borrell.
Leave a Reply