U Siriji su izbili protesti zbog paljenja božićnog drvca u blizini grada Hame, piše BBC.
Video objavljen na društvenim mrežama prikazuje maskirane naoružane muškarce kako pale stablo izloženo na glavnom trgu Suqaylabiyaha, grada s većinskim kršćanskim stanovništvom u centralnoj Siriji.
Glavna opozicijska grupa koja je vodila ustanak kojim je svrgnut predsjednik Bashar al-Assad saopštila je da su strani borci odgovorni za paljevinu i da su uhapšeni te da će stablo biti brzo popravljeno.
Hiljade demonstranata izašle su na ulice širom države, tražeći od novih vlasti zaštitu vjerskih manjina.
U četvrti Bab Touma u Damasku demonstranti su nosili krst i sirijske zastave, uzvikujući “žrtvovat ćemo svoje duše za naš krst”.
“Ako nam nije dopušteno živjeti našu kršćansku vjeru u našoj zemlji, kao nekada, onda više ne pripadamo ovdje”, rekao je demonstrant po imenu Georges novinskoj agenciji AFP.
Mnoge etničke i vjerske grupe
Sirija je dom mnogih etničkih i vjerskih grupa, uključujući Kurde, Armence, Asirce, kršćane, Druze, alavite šiite i arapske sunite, od kojih posljednji čine većinu muslimanskog stanovništva.
Prije nešto više od dvije sedmice predsjedništvo je palo u ruke pobunjeničkih snaga, čime je okončana više od 50 godina duga vladavina porodice Assad.
Dok su borci iz grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTS) marširali ka Damasku ranije ovog mjeseca, njegovi su čelnici govorili o izgradnji Sirije za sve Sirijce.
Zastupnici su, također, poručili da će biti zaštićena prava i slobode vjerskih i nacionalnih manjina.
Izazov za novo vodstvo
UN, SAD, EU i Velika Brianija i dalje HTS smatraju terorističkom organizacijom, iako postoje naznake da bi diplomatski zaokret mogao biti u toku.
U petak je SAD ukinuo nagradu od deset miliona dolara za čelnika HTS-a Ahmeda al-Sharaa, nakon sastanaka između visokih diplomata i predstavnika grupe.
SAD nastavlja svoju vojnu prisutnost u Siriji. U petak je saopšteno da je izveden zračni napad na sjeverni grad Deir ez-Zor, u kojem su ubijena dva člana grupe ISIL.
Prisutnost stranih boraca, islamskih ekstremista ili čak pristalica režima kojima je u interesu izazvati nesigurnost i napadati manjine kako bi uzdrmali stabilnost zemlje veliki su izazov s kojim će se suočiti novo vodstvo, zaključuje BBC.
Leave a Reply