Trumpova administracija lobirala je kod Turske i Izraela da uspostave mehanizam za dekonflikciju u Siriji kako bi se spriječili potencijalni incidenti, rekao je američki zvaničnik i regionalni izvor za Middle East Eye, prenosi Slobodna Bosna.
Napetosti između dviju zemalja eskalirale su nakon pada vlade Bashara al-Assada u Siriji u decembru.
NERVOZA U IZRAELU
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu i drugi zvaničnici više puta su izrazili zabrinutost zbog stalne turske vojne prisutnosti i preko sjevera Sirije, nazivajući to crvenom linijom – naročito ako Ankari omogući kontrolu nad dijelovima sirijskog zračnog prostora.
Ranije ovog mjeseca Izrael je izveo nekoliko napada u Siriji, gađajući vojna postrojenja poput zračne baze Hama i zračne baze Tiyas (također poznate kao T4), gdje Turska planirala rasporediti svoje snage.
Ovi su se udari dogodili baš kad se Ankara pripremala poslati tehnički tim da pregleda T4 i izvrši preliminarnu procjenu njegove obnove.
Nakon zračnih napada, izvori iz turskog ministarstva odbrane potvrdili su da su obje zemlje prošle sedmice održale razgovore o dekonflikciji na tehničkoj razini u Bakuu, u Azerbajdžanu.
AMERIKANCI LOBIRAJU ZA SMIRIVANJE
Službeni izvori rekli su za Middle East Eye da je do sastanka došlo nakon što je Washington potaknuo obje strane da se uključe u dijalog kako bi spriječili potencijalne incidente.
Američki zvaničnik obaviješten o tom pitanju rekao je da je državni sekretar Marco Rubio naglasio važnost deeskalacije napetosti s Izraelom i povećanja dijaloga tokom sastanka s turskim ministrom vanjskih poslova Hakanom Fidanom 3. aprila u Washingtonu.
Zvaničnik je dodao da je Rubio ponovio važnost tekućih razgovora o dekonflikciji u telefonskom razgovoru s Fidanom u ponedjeljak.
Regionalni izvor primijetio je da je Washington posebno zabrinut što turski i izraelski avioni sada djeluju u opasnoj blizini, povećavajući rizik od nenamjernih sukoba.
TURSKA OKLIJEVA
Međutim, turski zvaničnik umanjio je ulogu američke diplomatije, rekavši da Turska i Izrael već neko vrijeme imaju mehanizme za dekonflikciju.
Zvaničnik je primijetio da Turska godinama održava slične kanale s Rusijom, Iranom i SAD-om u Siriji, a dodavanje jednog s Izraelom “nije velika stvar”.
“Turska i Izrael su prethodno bili u kontaktu tokom evakuacije svojih građana iz Libanona od strane Ankare prošle godine”, rekao je za Middle East Eye drugi izvor upoznat s tim pitanjem. “Dvije zemlje također su koristile Središnje zapovjedništvo SAD-a kao kanal za dekonflikciju u prošlosti”, dodao je.
Ovaj novi mehanizam, dodao je izvor, omogućit će 24-satni pristup za obje strane, poboljšavajući koordinaciju u stvarnom vremenu.
Drugi izvor je naznačio da su daljnji razgovori između Turske i Izraela o tom pitanju vjerovatni, te da formalni sporazum nije potreban – dovoljan bi bio neformalni, verbalni dogovor.
Izraelski zvaničnik, govoreći pod uslovom anonimnosti, rekao je da je Ankara od decembra izrazila oklijevanje oko mehanizma dekonflikcije.
Prema turskim zvaničnicima, pravi cilj Izraela nije samo izbjeći nesreće, već stvoriti sferu utjecaja u Siriji, isključujući snage nove vlade Damaska i dopuštajući Izraelu da slobodno djeluje.
Turski zvaničnici tvrde da bi takvi zahtjevi samo destabilizirali sirijsku vladu, kojoj su hitno potrebna sredstva, međunarodno priznanje i sveobuhvatni napori u izgradnji države, uključujući razvoj infrastrukture, nakon 14-godišnjeg građanskog rata.
ANTI-ISIL ILI ANTI-IZRAELSKI SAVEZ?
Unatoč potencijalnom američkom posredovanju, upućeni iz Ankare vjeruju da Turska neće odustati od svojih planova za uspostavu vojnih baza u Siriji. Te su baze namijenjene borbi protiv Islamske države (IS) i popunjavanju vakuuma koji je ostavila promjena uloga Rusije i Izraela.
Tokom vikenda, zamjenik turskog ministra vanjskih poslova Nuh Yilmaz otkrio je na Diplomatskom forumu u Antaliji da je Turska formirala regionalnu koaliciju sa Sirijom, Irakom, Libanonom i Jordanom za koordinaciju vojnih operacija protiv IS-a.
Rekao je da će koalicija uspostaviti štab u Damasku i pokrenuti operacije kada sirijska vlada službeno zatraži pomoć.
Međutim, formalni bilateralni odbrambeni pakt između Damaska i Ankare tek treba biti potpisan, što bi omogućilo Turskoj da poveća svoju vojnu pomoć i obuku za novoosnovanu sirijsku vojsku, piše Middle East Eye, prenosi Slobodna Bosna.
Komentar