Nakon odluke visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta, političke stranke SNSD i Ujedinjena Srpska ostale su bez pristupa budžetskim sredstvima na svim nivoima vlasti u BiH.
Ovu informaciju danas je potvrdio Nebojša Radmanović, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. On je izjavio da je stranci blokirano finansiranje iz javnih budžeta, uključujući i državne, entitetske i lokalne nivoe.
„Ne primamo sredstva ni s jednog nivoa vlasti – državnog, entitetskog niti lokalnog. Očito je da se radi o političkoj mjeri usmjerenoj protiv SNSD-a i Ujedinjene Srpske“, kazao je Radmanović, izražavajući nezadovoljstvo mjerom koju je nazvao “nezakonitom i diskriminatornom”.
Podsjetimo, visoki predstavnik Christian Schmidt je ranije najavio mogućnost sankcija za političke aktere i stranke koje, kako je naveo, podrivaju ustavni poredak, pravnu državu i Dejtonski mirovni sporazum.
Odluka o obustavi budžetskog finansiranja dolazi u svjetlu sve većih tenzija na političkoj sceni BiH, a posebno nakon niza poteza i izjava iz Republike Srpske koje međunarodna zajednica tumači kao prijetnju suverenitetu i funkcionalnosti države.
Još nije poznato koliko će dugo trajati ova mjera, ali ona predstavlja presedan kada je riječ o direktnim finansijskim sankcijama protiv političkih partija u Bosni i Hercegovini.
“To jeste određen problem, ali SNSD je velika politička organizacija koja ima mnogo simpatizera i prevazići ćemo to”, kratko je rekao Radmanović.
Schmidt donio je ovu odluku 24. aprila kojom se zabranjuje finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske (US) iz budžeta, sa svih nivoa u BiH. Sva budžetska sredstva za finansiranje ovih stranaka na svim nivoima vlasti u BiH se, kako je rekao Schmidt, obustavljaju i preusmjeravaju na poseban račun u Centralnoj banci BiH.
On je svoju odluku obrazložio kao podršku naporima institucijama BiH da se suprotstave “trenutnim flagrantnim napadima vladajuće koalicije, predvođene SNSD i US na temeljne principe Ustava”.
Pare iz budžeta sitnica
Profesorica i ekonomska ekspertica Svetlana Cenić u izjavi za “Slobodnu Bosnu” kaže da je su kampanje SNSD-a svakako skuplje u odnosnu na finansijska sredstva koja dobijaju iz budžeta.
“Mislim da su pare iz budžeta sitnica u odnosu na sredstva koja su pod njihovom kontrolom – od javnih i državnih preduzeća, fondova… Da ne nabrajam. Vlast je njihova, budžet je njihov, pa i ogromna većina opštinskih. Njihove kampanje su skuplje od onoga što dobijaju iz budžeta, što svi vidimo. Ukine sredstva iz budžeta, a sve ostalo ne?!”, kaže ona.
“Čović i Dodik se dogovore i o tome”
Profesorica Cenić ranije je, govoreći za medije, objasnila da u BiH dalje ključeve našeg političkog bivanja i opstanka drže Dragan Čović i Milorad Dodik.
“Dok god su ključevi u njihovim rukama, mogu potpisati šta hoće. Jedino što mogu je da prežive do idućih izbora. Oni Dodika kao hapse, a mole Boga da ga ne uhapse. Možda on neće moći da se kandiduje, ali će upravljati iz pozadine. Nema promene.
Čović još nema ozbiljnu konkurenciju. On nikada neće reći ja ću da čuvam Dodika, neću platformu. Ta platforma će se razvlačiti. On će se odreći Dodika samo kada se njih dvojica dogovore. Njihovo vezivno tkivo je mnogo dublje, kazala je Cenić i dodala da i Čović ima svoje ruske interese.
Na sastanak u Doboju (14. maja), koji je organizovao predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, a na koji su pozvani lideri parlamentarnih stranaka na nivou BiH, odazvali su se samo predstavnici Ujedinjene Srpske, Socijalističke partije i DEMOS-a.
Na naše pitanje jel’ lider HDZ-a Dragan Čović igra mudro svojim nepojavljivanjem ovom sastanku ili je u pitanju nešto drugo, naša sagovornica kaže sljedeće:
“Čović i Dodik se dogovore i o tome. Tu nema dileme. Što se ostalih tiče, opozicija RS, koja nije došla u Doboj, podržala je veto Željke Cvijanović, pa isto kao da su bili. Partije Trojke, SDA, DF itd, nisu ni očekivani. I to je jasno. Bilo bi im politički ubitačno. Ali, zato zajedno i dalje sede u vlasti na državnom nivou.”
Dakle, opozicija u RS-u je podržala veto Željke Cvijanović u NSRS, konkretno SDS i PDP, a Nebojša Vukanović i Jelena Trivić nisu.
Dodik je, bez dileme, zadovoljan ovim potezom opozicije. “Zahvalan sam predsjedniku PDP-a koji je razgraničio šta je interes partije i šta je vitalni interes RS”, kazao je Dodik.
S druge strane, potpredsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Igor Crnadak je glasanje opozicije nazvao greškom, te da njima trebaju podrška i pohvale od naroda, a ne od Dodika.
Narodni front nije glasao za veto članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, predsjednica ove stranke je kazala da oni nisu krivi što se došlo u ovu poziciju.
“Oni, koji su krivi, neka snose odgovornost. Nismo glasali, jer ovo nije naša utakmica – nisu nas pitali kad su krenuli u sve ovo, zašto bismo učestvovali sad. Znam da Bećirović i Komšić nama svima misle isto, ali zašto su im nabačene loptice?”, kazala je.
Profesorica Cenić nije iznenađena kako su ove dvije opozicione stranke postupile.
“Ni u ludilu nisam iznenađena podrškom Dodiku od strane PDP-a i SDS-a. Ni sada, ni ranije. Kad se jednom odluče jesu li opozicija ili drugi glas Dodiku, možda ćemo imati i drugačije rezultate na izborima”, zaključila je Cenić.
Komentar