Zastupnici stranaka Trojke – SDP-a, Naroda i pravde (NiP) i Naše stranke (NS) – još jednom su jasno i bez oklijevanja poručili da neće učestvovati ni u kakvim pregovorima s Miloradom Dodikom i njegovim SNSD-om, koje otvoreno nazivaju “odmetnicima i bjeguncima od zakona”.
Kako ističu, ne može biti ni govora o dijalogu sa onima koji aktivno rade na razgradnji ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, prijete otcjepljenjem i opstruiraju rad državnih institucija.
Dodaju da pokušaji da se Dodik politički rehabilituje, bilo od strane domaćih političkih aktera, bilo pojedinih evropskih birokrata i diplomata, predstavljaju direktno ohrabrivanje antidejtonskog djelovanja.
“Trojka ostaje dosljedna svojim principima i neće biti saučesnik u igri legitimizacije onih koji ruše državu. Svaki pokušaj da se iz političkog mrtvila izvuče SNSD i njegov lider, naići će na naš snažan otpor”, poručeno je iz ovih stranaka, uz napomenu da je vladavina prava, očuvanje suvereniteta i evropski put BiH crvena linija koju neće pregaziti zarad dnevnopolitičkih kalkulacija.
“Stranke Trojke su uvijek spremne na konstruktivan dijalog, ali isključivo na osnovu načela zaštite teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH, poštivanja Ustava, očuvanja mira i stabilnosti, posvećenosti EU integracijama, vladavini prava i ekonomskom razvoju – ali ne s bjeguncem od zakona, Miloradom Dodikom i njegovim SNSD-om”, poručeno je.
U saopćenju se ističe da trenutna kriza u Bosni i Hercegovini nije samo politička i ustavna, već i sigurnosna. Povezana je, kako tvrde, sa mandatom EUFOR-a, koji ima zadatak da osigura sigurno i stabilno okruženje.
“Usvajanje neustavnih zakona u Narodnoj skupštini Rs, koje je Ustavni sud BiH poništio, predstavlja čin rušenja ustavnog poretka i krivično je djelo prema zakonima BiH, kao što bi to bio slučaj i u bilo kojoj evropskoj zemlji”, navode iz Trojke, uz upozorenje da pokretanje procedure za novi entitetski ustav predstavlja početak secesije i direktan udar na Dejtonski mirovni sporazum.
Za Dodika, Stevandića i Viškovića poručuju da, kao glavni akteri “rušenja ustavnog poretka i ugrožavanja mira”, mogu razgovarati samo s Tužilaštvom i Sudom BiH.
Na kraju, podsjećaju da su stranke potpisnice platforme “Za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak BiH” spremne realizovati sve obaveze iz evropske agende, ali tek nakon što se deblokira rad Vijeća ministara BiH imenovanjem ministra sigurnosti i spriječi dalja, kako kažu, ciljana i nezakonita blokada Doma naroda BiH od strane delegata SNSD-a.
“Osim domaćih institucija, odgovornost snose i evropske i druge međunarodne organizacije nadležne za očuvanje mira, ustava, zakona i evropskog puta Bosne i Hercegovine”, zaključuje se u saopćenju.Tagovi:
Komentar