Luksuzni džambo džet, čija se vrijednost procjenjuje na nevjerovatnih 400 miliona dolara, postao je tema brojnih spekulacija nakon što su mediji izvijestili da ga je administracija bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa navodno prihvatila kao poklon od države Katar.
Ovaj avio-gigant nije obični avion – riječ je o pravoj letećoj palači, osmišljenoj da u zraku nudi nivo komfora i luksuza koji parira najekskluzivnijim hotelima na svijetu.
Unutrašnjost aviona sadrži luksuzne apartmane, konferencijske sale, prostrane dnevne boravke, privatne spavaće sobe i kupatila opremljena najmodernijom tehnologijom. Sav interijer urađen je po najvišim standardima – od pozlaćenih detalja do najfinijih tkanina i drveta, stvarajući ambijent dostojan kraljevskih porodica.
Ovakav avion, osim što impresionira luksuzom, simbolizuje i moć, političke odnose i geopolitičke interese. Iako još uvijek nema zvanične potvrde da je poklon zaista prihvaćen, ovaj potez – ukoliko je istinit – već je izazvao brojne kontroverze i pitanja o etičnosti primanja tako vrijednih darova u političkim krugovima.
Avion ove klase ne koristi se samo za transport – on postaje mobilna kancelarija, sigurno utočište i simbol statusa koji jasno poručuje s kim se vodi ozbiljna međunarodna igra.
Leteća vila: sadržaji koji oduzimaju dah
Privatni Boing 747 dolazi s glavnom spavaćom sobom, gostinskom sobom, dva potpuno opremljena kupatila sa tuševima, devet manjih toaleta, pet malih kuhinja i privatnom kancelarijom.
Kraljevska porodica Katara ponudila je predsjedniku Donaldu Trampu ovaj luksuzni privatni avion kao privremenu zamjenu za sadašnji avion Air Force One.
Iako je avion star više od 10 godina, ovo nije jeftin poklon. Riječ je o potpuno opremljenoj letećoj vili.
Udobnost iznad svega
Budući Air Force One dolazi s velikim sofama i naslonjačima, drvenim panelima i više od 40 televizora, uključujući 10 velikih ekrana.
Avion može primiti oko 90 putnika i 14 članova posade. Ranije ga je koristila posebna divizija Qatar Airwaysa namijenjena kraljevskoj porodici i zvaničnicima.
Odluka zbog kašnjenja Boinga
Tramp već duže vrijeme čeka da Boing završi novu generaciju predsjedničkih aviona, ali je ova kompanija daleko iza roka i već je premašila budžet.
Na mreži Truth Social predsjednik je izjavio da planira da prihvati luksuzni poklon i da će Boing 747-8 privremeno služiti kao Air Force One dok ne budu gotovi američki avioni.
Dizajniran za elitu
Za razliku od komercijalnog 747 koji može primiti više od 460 putnika, ovaj avion ima samo pet redova standardnih poslovnih sjedišta.
Ostatak prostora preuređen je u pet luksuznih salona raspoređenih na dva glavna nivoa, povezanih elegantnim stepeništem.
Takođe sadrži moderne funkcije poput prenosa uživo na TV-u i radiju, 13 Blu-ray plejera i pristup internetu.
Enterijer kakav se rijetko viđa
Unutrašnjost aviona, koju je dizajnirala poznata francuska dizajnerska kuća Alberto Pinto Cabinet, bogata je luksuznim apartmanima, salonima i trpezarijama.
Skoro svaka prostorija ima plišane tepihe, kožne sofe i zlatne detalje.
Konferencijska sala sadrži elegantne stolice u tonovima bež i smeđe boje, koje se mogu elektronski podešavati.
Hodnici aviona obloženi su zlatnim, reflektujućim zidovima nalik na one u Kuli Tramp u Njujorku.
Američki sistem bezbjednosti dolazi naknadno
Nakon što avion bude zvanično predat Ministarstvu odbrane SAD-a, proći će kroz veliku nadogradnju kako bi bio spreman za predsjedničke dužnosti.
Kompanija L3Harris, šesti najveći odbrambeni izvođač u SAD-u, izabrana je da vodi proces preuređenja, uključujući instalaciju beubjednosnih i komunikacionih sistema potrebnih za Air Force One.
Najduži predsjednički avion u istoriji
Kada Tramp počne koristiti ovaj avion, on će postati najduži putnički avion ikada korišten kao Air Force One – dug 250 stopa (oko 76 metara).
Trenutni predsjednički avion u upotrebi je od 1990-ih, kada je predsjednik bio Džordž H. V. Buš.
Boing kasni s projektom
Novi model koji izrađuje Boeing trebao je da bude gotov 2024. godine, ali su odgađanja pomjerila rok na 2027.
To je veliki udarac za Boing, koji je još 2018. za vrijeme Trampovog prvog mandata dobio ugovor vrijedan 3,9 milijardi dolara za izradu dva nova predsjednička aviona.
Zbog problema sa dobavljačima i inženjerskim izazovima, projekt je probio rokove i budžet, a sada se strahuje da Boing neće uspjeti da završi projekt prije isteka Trampovog drugog mandata 2028.
Tramp bira drugo rješenje
Trampovo nezadovoljstvo projektom na kraju je dovelo do toga da se odluči za L3Harris koji će preurediti poklonjeni avion iz Katara.
Nadogradnje uključuju napredne komunikacione i bezbjednosne sisteme, omogućavajući predsjedniku da donosi ključne odluke, čak i u slučaju napada na SAD.
Spreman za najgori scenario
Avion će predsjedniku pružiti zaštitu čak i od nuklearnih udara u slučaju totalnog rata.
Kompanija AMAC Aerospace iz Švajcarske bila je zadužena za luksuznu unutrašnju opremu aviona, na čemu su radili više od dvije godine. Svoj rad su detaljno predstavili 2020. godine kada je avion bio ponuđen na prodaju.
Povratak kući
Iako je avion posljednjih deset godina prevozio katarsku elitu, zapravo se vraća kući – proizveden je u Boingovoj fabrici u saveznoj državi Vašington.
Novi avion ima veći domet i brzinu u odnosu na trenutni Air Force One – može da leti do 7.730 milja pri brzini od 660 mph, dok trenutni ima domet od 6.800 milja i maksimalnu brzinu od 644 mph.
Fotografija unutrašnjosti aviona pogledajte na ovom LINKU.
(Raport)
Komentar