Poletio da radi u Njemačku, ali je izdržao samo 18 mjeseci: ‘Nisam mogao vjerovati’

Njemačko gospodarstvo suočava se s najtežim izazovima od početka pandemije koronavirusa. Gotovo svakodnevno se pojavljuju vijesti o tvrtkama koje objavljuju stečaj.

Građevinski sektor je posebno pogođen, s mnogim tvrtkama prisiljenim zatvoriti vrata zbog povećanja kamatnih stopa na kredite i smanjenja potražnje za nekretninama.

Analiza kreditnog osiguravatelja Allianz Tradea pokazala je da je u prvih devet mjeseci ove godine zabilježeno 45 slučajeva stečaja velikih kompanija, što je rast od 19 u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Situacija je još gora kada se brojke uspoređuju s 2021. godinom kada je u istom razdoblju zabilježeno samo 17 stečajeva.

Stečaj proglasilo šest bolnica
Studija pokazuje da je do rujna ove godine stečaj objavilo 12 velikih tekstilnih tvrtki i modnih trgovaca i šest bolnica. Samo u posljednjih šest mjeseci stečaj su proglasile njemačka tvrtka krovnih nosača i kutija Kamei, trgovački lanac sportske opreme SportScheck Kamei, lanac pekara Lila Bäcker, proizvođač keramike Zeller, modna marka Madeleine kao i brojne druge tvrtke.

Posljedice osjećaju i hrvatski radnici koji su otišli u Njemačku u potrazi za boljim životom. Jedan od njih je i Neven koji je u obećanu zemlju otišao prije dvije godine, ali nakon samo 18 mjeseci odlučio je sreću potražiti u Austriji. Ovaj elektrotehničar kaže da nije više mogao podnijeti svoj život tamo.

Strah ih je budućnosti
“U zgradi u kojoj sam živio imali smo ograničenje tople vode pa bih često navečer kada bih došao doma morao grijati vodu u kuhalu za vodu da bih se samo mogao otuširati. Kad se uz to dodaju i sve više cijene u trgovini i činjenica da mi gazda i nakon 18 mjeseci nije htio dignuti plaću s minimalca, bilo je dovoljno da pokupim svoje stvari i odem južnije. Ponekad mi se činilo da živim u zemlji trećeg svijeta”, priča nam Neven.

S njime se slaže i Mira koja kaže kako ju je sve više strah budućnosti.

Velika promjena za električne automobile, ovaj potez mogao bi biti pun pogodak

“Cijene rastu iz dana u dan, ljudi su sve nervozniji. Moja susjeda radi u tvrtki koja je proglasila stečaj, nisu im ni isplatili zadnju plaću. Sad ne zna što će”, priča Mira.

Posljedice stečaja u Njemačkoj osjećaju i hrvatski izvoznici. U odnosu na treći kvartal izvoz roba se strmoglavio i manji je za 20,4 posto u odnosu na treći kvartal prošle godine što su posebno osjetili zaposleni u drvno prerađivačkoj industriji.

(Dnevno.hr)