Nakon što je Savezni ustavni sud Njemačke u šokantnoj odluci proglasio kompletnu stranku AfD službeno “svakako desničarski ekstremističkom”, cijeli svijet je zanijemio – svi osim, naravno, američke vlade, koja se odmah oglasila i proglasila Njemačku – tiranijom.
Prvi među revoltiranim demokratima bio je američki državni sekretar Marco Rubio, koji je, dok mu je još cvrčala tastatura od bijesa, tvitovao na X-u:
“Njemačka je upravo dala svojoj obavještajnoj agenciji nova ovlaštenja za praćenje opozicije. Ovo nije demokratija – ovo je prikrivena tiranija!”
Rubio, poznat po tome što demokratiju mjeri isključivo brojem dozvoljenih teorija zavjere po glasaču, nastavio je svoj krstaški pohod:
“Ono što je zaista ekstremno nije popularni AfD – koji je bio drugi na prošlim izborima – već smrtonosna politika otvorenih granica establišmenta, kojoj se AfD protivi.”
Ne gubeći ni sekundu, u pomoć je priskočilo i okružno udruženje AfD-a iz Kölna, koje se putem X-a dramatično obratilo potpredsjedniku SAD-a JD Vanceu:
“JD Vance, molimo vas, pomozite nam!”
Prema pouzdanim izvorima, Vance je odmah nakon ovog poziva prekinuo vađenje korova iz svog dvorišta i krenuo razmatrati vojnu intervenciju – ili barem ozbiljnu objavu na Facebooku.
Trumpova administracija diže tenzije
Iako Trump i njegov tim do sada nisu javno komentirali presudu, izvori bliski bivšem predsjedniku navode da je razmišljao o slanju “mirovne misije” sastavljene od svojih najodanijih influensera i golfera, koji bi u Berlinu organizovali seminare o “slobodnoj volji” i “pravu na loše odluke”.
Istovremeno, kancelar Olaf Scholz (69) i ministrica unutrašnjih poslova Nancy Faeser (54) prate razvoj situacije s kombinacijom nevjerice i narudžbi sedativa preko interneta. Scholz je, navodno, izjavio:
“Znao sam da će nas kritizirati zbog reformi, ali nisam očekivao da ćemo preko noći postati nova Sjeverna Koreja. Još nemamo ni dovoljno vojnih parada.”
Faeser je, međutim, odgovorila nešto odlučnije:
“Ako je zaštita ustava tiranija, onda živjela tiranija!”
AfD već sanja o azilu u Texasu
U međuvremenu, članovi AfD-a su počeli ozbiljno razmatrati ideju masovnog političkog azila – u Teksasu.
Navodno je već pripremljen plan preseljenja pod imenom “Operacija Bratwurst Freedom”, kojim će vodeći kadrovi AfD-a pronaći utočište među političkim istomišljenicima, gdje su šanse za zabranu ekstremizma podjednako visoke kao šanse da aligator pohađa školu.
Američki entuzijazam za spas “ugroženih” njemačkih desničara samo je najnoviji dokaz da su međunarodni odnosi ušli u potpuno novu eru – onu u kojoj Twitter postaje novi Ujedinjeni narodi, a svaki politički nesporazum završava dramatičnijim saopštenjem nego prosječna epizoda turske sapunice.
Napomena:
Tekst koji slijedi je satiričnog karaktera i predstavlja humorističnu interpretaciju stvarnih političkih događaja i izjava. Cilj teksta nije dezinformacija, već kroz ironiju i pretjerivanje ukazati na društvene i političke apsurde. Sadržaj ne odražava stvarne stavove osoba koje se pominju, niti ga treba tumačiti kao doslovan prikaz događaja.
Komentar