Nakon eksplozije na strateškom kanalu “Ibar – Lepenac” koji stotine hiljada stanovnika sjevernog Kosova i dio Prištine opskrbljuje vodom koju koriste tamošnje termoelektrane, napetosti između Kosova i Srbije su postale intenzivnije.
Kosovske vlasti optužile su Srbiju za napad kojeg su nazvale terorističkim činom, dok s druge strane vlasti Srbije negiraju krivicu i osuđuju hapšenje Srba na sjeveru Kosova.
“Slobodna Bosna” kontaktirala je ovim povodom čuvenog kosovskog advokata, bivšeg jugoslovenskog političara i visokog državnog funkcionera, kao i analitičara Azema Vllasija.
Bez Beograda nije mogao biti izveden napad
Vlasti Kosova su za posljednji napad najprije optužili Srbiju, a zatim je premijer Kurti rekao kako je povezan sa masovnim ruskim napadima na Ukrajinu. Pitali smo Vllasija koliko je ovaj teroristički napad na Kosovu promijenio sigurnosnu situaciju na Kosovu i gdje on vidi glavne krivce.
“Na sjeveru Kosova živi oko 40.000 Srba, od ukupno oko 80.000 koliko ih ima na cijelom Kosovu što čine oko 4 do 5 posto stanovništva Kosova. Oni na sjeveru, u četiri općine čine, oko 90 posto stanovnistva. I oni žele miran i normalan život kao i svi drugi građani Kosova. Ova vlast u Srbiji, kao ni ona Miloševićeva nikako da se pomire sa činjenicom da je Kosovo definitivno slobodno od Srbije od 1999, a nezavisna i suverena drzava od 2008. godine. Beograd na sjeveru ima svoje saradnike, jatake.
Oni su uvijek spremni za svaku akciju sračunatu na održavanje tenzija i nestabilnosti na Kosovu i ništa ne preduzimaju bez znanja i naloga iz Beograda. Kanal Ibar-Lepenac glavni je snabdjevač vode sjevernog i centralnog dijela Kosova i za hlađenje Termoelektrana na Kosovu. Istraga je u toku. Pokazaće kako je i ko izveo ovu do sada najveću terorističku akciju koja je na vodovodu Gazivode izvedena. Bez sumnje je izvedena u saradnji sa ‘stručnjacima’ iz Srbije.
Bez znanja nekoga sa vlasti u Beogradu to sigurno nisu uradili. To su profesionalci, koji su tačno znali gdje i kako treba postaviti oko 20 kg eksploziva. Kad se sjetimo terorističke akcije u Banjskoj, rukopis je isti. Dokazano je da je logistička baza ove akcije protiv Kosova bila u vojnom garnižonu u Raškoj, desetak kilometara od sjeverne granice Kosova.
Može se pretpostaviti da je vođa ove terorističke akcije na vodovodu iz Gazivoda onaj isti Milan Radojčić koji je predvodio terorističku akciju u Banjskoj prije godinu dana. On je pobjegao u Srbiju i tamo je pod zaštitom vlasti”, pojasnio je Vllasi za “SB”.
Sličnost sa Putinom
Vllasi u nastavku razgovora dodaje i kako je zanimljiva i sličnost sa onim što sada Rusija, dakle Putin radi u Ukrajini.
“Napadi na elektropostrojenja i vitalnu infrastrukturu sračunata je da pred zimu zagorčava život građanima. Među zaplenjenim rekvizitima privedenih u policiji nađena su i brojna ruska obilježja. A podrška Rusije srpskim vlastima po pitanju Kosova je neskrivena”, rekao je Vllasi dodajući kako su vlada i svi segmenti sistema na Kosovu reagovali brzo.
“Takoreći preko noći, postavili cijevi, otpočeli istragu…. Tako je šteta za sada djelomično otklonjena i stanje u snabdjevanju vodom i strujom se postepeno normalizira”, dodao je Vllasi.
Amanet “oca nacija”
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ovaj je napad nazvao “velikim hibridnom pokušajem napada na Srbiju” te tvrdio da ta zemlja nema stvarne razloge za napad na Kosovo. No poznato je da su međudržavni odnosi loši i da razloga ima. S Vllasijem smo prokomentirali koji su razlozi zbog čega Srbija ne pušta Kosovo.
“Vučić je stajao i iza one terorističke akcije u Banjskoj prije godinu dana. Opšte je poznato (i snimljeno dronom) da je vođa one terorističke akcije u Banjskoj Milan Radojčić, inače direktni zastupnik Vučića za pitanja Kosova i kosovskih Srba. I Vučić je naravno i tada sve negirao, i tada je negirao direktnu vezu sa njim, pa Radojčić i danas slobodno šeta i radi u Srbiji. A u toj njegovoj akciji u Banjskoj poginuli su kosovski policajac i tri njegova saborca.
Već godinu dana međunarodni predstavnici traže da se Radojčić izvede pred sud, ali on pod zaštitom Vučića uživa na Kopaoniku. Radi poslove koje finansira Vlada Srbije. Očekivano i sada sve negira što je razumljivo. Pa neće valjda reći kako su oni to organizovali?”, prokomentirao je Vllasi te na dodaje kako bi se zato prije moglo reći da Srbija vodi hibridni rat protiv susjeda, protiv Kosova, Crne Gore, Bosne i Hercegovine…
“Ne treba zaboraviti amanet ‘oca nacije’, Dobrice Ćosića koji je rekao da ono što Srbija nije postigla ratom, treba nastaviti u miru, treba da postigne politički, diplomatski, razgovorima da ubjedi sve u srpsku ‘istinu’.
Priča o ‘Velikoj Srbiji’ zamijenjena je pričom o ‘Srpskom svetu’. To je isto. U Vladi Srbije, jedan potpredsjednik Vlade bez portfelja, Aleksandar Vulin, isključivo je zadužen da širi mržnju, afirmiše priču i ideju o ‘srpskom svetu’, da pljuje po drugima u susjedstvu koji se toj priči opiru. Kod Putina su mu uvijek otvorena vrata”, rekao je Vllasi za “SB”.
Potrebno pritisnuti Srbiju
Međunarodna zajednica mogla bi insistirati na normalizaciji međudržavnih odnosa. Zvaničnici EU jučer su poručili da ako se utvrdi odgovornost Srbije u ovom napadu, vrata ove zajednice će im biti zatvorena. Pitali smo Vllasija o tome da li međunarodna zajednica može pritisnuti obje strane za normalizaciju odnosa i na šta ne trebaju pristati vlasti Kosova.
“Zašto bi neko pritiskao Kosovo? Svaka vlast na Kosovu je uvijek spremna za normalizaciju i dobrosusjedske odnose sa Srbijom. Problem je na strani Srbije što ona hoće normalizaciju odnosa sa svojom ‘južnom pokrajinom’, a ne sa državom Kosovo. To vrijeme je prošlo. Vlasti Kosova ne mogu pristati na bilo šta što dovodi u pitanje njenu nezavisnost, ustavni poredak i teritorijalni integritet, dakle granice. Potreban je pritisak na Srbiju da tu realnost prizna kao uslov za trajnu normalizaciju odnosa. Istovremeno pritisak da se smiri, da ne uznemirava ni druge susjede, Bosnu i Hecegovinu i Crnu Goru”, naveo je Vllasi.
Dodikova destabilzacija, prijetnja regiji
Pojedini analitičari upozorili su da se ova situacija može preliti na region ukoliko se ne zaustavi. Pitali smo Vllasija da li je trenutno to moguće.
“Kriza može da se prelije na region. Ali to ne zavisi od odnosa izmedju Srbije i Kosova, već samo od Srbije. Jer ona podstiče nestabilnost i nesigurnost u regiji. Osporava nezavisnost Kosova. Ne odustaje od velike Srbije. Podržava Dodika u destruktivnoj djelatnosti protiv Bosne i Hercegovine. Podržava u Crnoj Gori one koji bi da ovu državu pretoče u Srbiju.
I pored toga zapadne zemlje prave se da to ne vide. Maze i paze Srbiju da je ne bi ljutile. Sve druge države u regiji imaju normalne odnose, nijedna sa drugom nema neka sporna ili otvorena pitanja. Kosovo su priznale sve države nastale od bivše Jugoslavije, osim Bosne i Hercegovine, jer to ne da Dodik.
Kosovo je jednostrano ukinulo vizni režim za građane BiH, bez obzira na nacionalnost, da mogu putovati na Kosovo. Između Srbije i Kosova granica se već odavno može preći sa ličnom kartom, jer je to prije svega interes kosovskih Srba koji najviše putuju u Srbiju, ali i građana Srbije prema Kosovu.
Ovo sa Bosnom je apsurdno, ali govori o njoj kao apsurdnoj, zarobljenoj državi koja za tako banalnu stvar treba saglasnost Dodika”, rekao je Vllasi za “SB” dodajući i kako je za stabilnost u regiji opasno i to što je Srbija glavni saveznik Rusije.
“A Rusija i iz inata prema zapadnim zemljama podstiče nestabilnost gdje god može. Srbija joj u tome uvijek spremna učiniti uslugu. Kad bi Putin porazio Ukrajinu, našoj regiji ne piše se ništa dobro. Zato moramo mi drugi u regiji biti solidarni, u dobrim odnosima i što bliži jedni drugima. Pojedinačno, Srbija svakom od nas uvijek može naškoditi. Ali ako smo zajedno, ako dobro procjenjujemo i pratimo situaciju i dobro sarađujemo teško može imati uspjeha u tome”, rekao je Vllasi za “Slobodnu Bosnu”.
(S. Hodžić)
Leave a Reply