Napomena:
Tekst koji slijedi je satiričnog karaktera i predstavlja humorističnu interpretaciju stvarnih političkih događaja i izjava. Cilj teksta nije dezinformacija, već kroz ironiju i pretjerivanje ukazati na društvene i političke apsurde. Sadržaj ne odražava stvarne stavove osoba koje se pominju, niti ga treba tumačiti kao doslovan prikaz događaja.
Izetbegović podržao Platformu za mir, ali “na daljinu”: “Potpisivanje je ionako precijenjeno”
U najnovijem nastavku bosanskohercegovačke političke sapunice, predsjednik SDA Bakir Izetbegović pojavio se pred kamerama s ozbiljnim izrazom lica, ali u džepu sa rezervom ironije.
Komentarisao je Platformu za mir i evropsku budućnost BiH, dokument koji su, po svemu sudeći, svi potpisali osim SDA – jer, kako kaže Bakir, „podrška bez potpisa je iskrenija, znate odmah na čemu ste.“
Dok su se lideri opozicije iz RS-a i koalicije iz Federacije BiH s perima u rukama utrkivali da upišu svoja imena, SDA je mudro odlučila – gledati sa strane. „To su naši principi odavno. Mi to živimo. A što da potpisujemo nešto što već osjećamo u srcu?“, rekao je Izetbegović, aludirajući da SDA već godinama recituje evropske vrijednosti pred ogledalom.
Iako je priznao da će SDA podržati zakone „ukoliko budu kvalitetniji od onih koje predlaže SNSD“, ostavio je prostor za sumnju: „Ali ako ovi novi krenu donositi retrogradne evropske zakone – znate one koji izgledaju fino na papiru, ali smrde na terenu – onda ćemo ih odbaciti s istom elegancijom s kojom nismo potpisali Platformu.“
Na pitanje o stanju u državnim institucijama, Izetbegović je bez mnogo uvijanja rekao da se i dalje nalazimo u “zarobljenoj državi”, čije brave drže SNSD i HDZ. „Tvorci Dejtona sigurno nisu planirali da njihov projekat postane reality show s istim likovima i bez scenarija“, poručio je, dodavši kako glasači i dalje vole reprize.
Bakir je potom komentarisao izjavu Ilije Cvitanovića (HDZ 1990), koji je optužio bošnjačke stranke za majorizaciju Hrvata. „Znači, kad Bošnjaci glasaju za nekog ko nije iz HDZ-a, to je nasilje? Onda hajmo i mi tražiti da Srbi ne biraju Srbe, Hrvati Hrvate, pa nek’ svi biramo jedni druge u krug – kao u školskom dvorištu.“
„Izborni zakon se ne mijenja zato što neko ima političku osjetljivost na gubitak izbora“, dodao je, podsjećajući da su raniji pokušaji rješavanja pitanja hrvatskog člana Predsjedništva propali – jer su ih, kako kaže, „precizno i uporno rušili upravo oni koji danas najviše kukaju.“
Na kraju, Izetbegović je filozofski zaključio da Ustav ne bira po etničkoj pripadnosti, već po teritorijalnoj, te poručio da je „problem definitivno na hrvatskoj strani, a povezivanje s Dodikom nije savez za promjene, već bratstvo po blokadi.“
I tako, Platforma za mir ima široku podršku – ali samo ako je ne tražite napismeno. Jer, kako reče Bakir: „U Bosni se sve najbolje dogovori usmeno, na kafi. Potpisi su za one koji ne vjeruju jedno drugom.“
Komentar