DRAGAN ČOVIĆ O SCHMIDTU KAO I DODIK: “Nije ga niko imenovao koliko ja vidim, rekao sam mu da sam protiv nametanja”

Predsjednik HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora (HNS), te državni delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Dragan Čović, dao je ekskluzivan intervju za televiziju N1 u kojem je izrazio svoj stav o aktuelnoj političkoj krizi u Bosni i Hercegovini.

On je jasno poručio da ne postoji mogućnost da visoki predstavnik u BiH, Christian Schmidt, nametne bilo kakvu odluku kojom bi riješio trenutne političke tenzije i probleme u zemlji.

Čović je istakao da, prema njegovom mišljenju, Schmidt nije legitimno imenovan za tu funkciju, čime je indirektno podržao stav vlasti iz bh. entiteta Republika Srpska, koje već duže vrijeme osporavaju legitimitet visokog predstavnika i nazivaju ga „lažnim“ ili nelegitimnim.

Komentarišući aktuelnu situaciju i spekulacije o mogućoj intervenciji visokog predstavnika kao načinu da se prevaziđe politička kriza u BiH, Čović je kazao: „Ne postoji mogućnost da visoki predstavnik jednostrano nametne odluku. Ako bismo to dozvolili, šta bismo onda mi uopšte radili?

Neka zovu Schmidta da imenuje sve funkcije u zemlji – neka on donosi zakone, neka on organizuje izbore, neka on upravlja Vijećem ministara i Parlamentom. Postoje jasno utvrđeni zakoni države i Ustav koji treba poštovati.“

Na pitanje o legitimnosti Christiana Schmidta i njegovoj ulozi u provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, Čović je odgovorio: „Koliko ja vidim, Schmidt nije zvanično imenovan na način kako bi to trebalo biti. Ta mogućnost da visoki predstavnik interveniše jednostrano i nametne odluke ne postoji.

Svi moramo zajedno raditi na tome da BiH postane normalna i funkcionalna država. Ne treba zazivati nikakva nametanja izvana jer to samo dodatno produbljuje podjele i nesporazume.“

Kada je upitan kada je posljednji put imao zvanični razgovor sa Christianom Schmidtom, Čović je rekao da je to bilo na konferenciji Evropske narodne stranke (EPP) u Valensiji, gdje su detaljno razgovarali o situaciji u BiH.

„Tada sam jasno rekao da ne želimo nikakvo nametanje odluka. Ne možemo započinjati evropske integracije ako imamo upravljačke strukture koje rade mimo Ustava i zakona. To bi bilo suprotno principima pravne države i evropskih vrijednosti,“ istakao je Čović.

Na pitanje da li je teško doći do unutrašnjeg konsenzusa u BiH, posebno imajući u vidu složenost političkog sistema i različite interese unutar zemlje, Čović je priznao da proces ide sporo i da je teško postići jedinstven stav, ali da su takve političke strukture i da se mora nastaviti raditi na pronalaženju zajedničkog jezika.

Kada je riječ o evropskom putu Bosne i Hercegovine, Čović je ostao optimističan i poručio: „Hoćemo uspjeti. Vjerujem da ćemo već ovog četvrtka usvojiti dva ključna zakona koja su neophodna za nastavak evropskih integracija.

To je znak da i pored svih teškoća i nesuglasica, postoji volja i kapacitet da zemlja krene naprijed.“