Drama u Rumuniji: Hoće li Evropa izgubiti još jednu zemlju?

Rumunija pred dramatičnim izborom: Evropa ili povratak prema Istoku?

Nemoguće je da se nakon svih ovih godina, nakon trnovitog puta izgrađenog poslije pada komunizma 1989. godine, mi, generacija koja je postavila temelje moderne Rumunije i okrenula je prema Zapadu i evropskim vrijednostima, sada vraćamo unazad, prema Rusiji”, rekla je za agenciju France Presse Ioana Nicolae, 50-godišnja književnica i supruga slavnog pisca Mircee Cartarescua.

Njene riječi odražavaju duboku zabrinutost koju sve veći broj građana osjeća uoči drugog kruga izbora, koji bi mogao odrediti smjer zemlje za godine koje dolaze.

U centru ove političke drame je George Simion, lider nacionalističkog pokreta AUR (Savez za jedinstvo Rumuna), koji je u prvom krugu izbora osvojio gotovo 41 posto glasova. Simion se profilirao kao oštar kritičar Brisela, zagovornik politike “Rumunija prije svega”, te otvoreni protivnik pomoći Ukrajini u ratu protiv Rusije.

Osim što traži povrat svih sredstava koje je Rumunija dosad uložila u pomoć susjednoj zemlji, Simion otvoreno koketira s idejama suverenizma i izolacionizma, koje su u suprotnosti sa sadašnjim proevropskim kursom Rumunije.

“Ne možemo nikako glasati za Simiona. Evropa je naša kuća”, naglašava Ioana Nicolae, pozivajući sve građane na mobilizaciju u ovom, kako kaže, “dramatičnom trenutku za budućnost naše zemlje”.

Na skupu održanom u centru Bukurešta, na kojem su demonstranti nosili rumunske i evropske zastave, organizatori su procijenili da se okupilo oko 20.000 ljudi, svi s jasnom porukom: “Zaustavimo povratak unazad.”

Među okupljenima bio je i George Matei, 23-godišnji student, koji je podijelio svoje strahove za budućnost: “Želim ostati ovdje, u Rumuniji.

Nikada nisam zamišljao da ću morati napustiti svoju zemlju, ali sam ove sedmice ozbiljno o tome razmišljao”, rekao je, odražavajući tjeskobu cijele generacije mladih Rumuna koji strahuju od političke regresije.

U drugom krugu izbora Simion će se suočiti s centrističkim gradonačelnikom Bukurešta, Nicusorom Danom. Iako je Simion ostvario značajnu prednost od oko 20 postotnih bodova u prvom krugu, Dan vjeruje da još nije sve izgubljeno.

Njegova strategija oslanja se na mobilizaciju onih građana koji u prvom krugu nisu izašli na izbore, računajući na proevropsku većinu koja bi mogla nadoknaditi zaostatak.

“Postoji oko pet miliona izolacionističkih glasača, koje mnogo poštujem, ali koji su, nažalost, prevareni. Naša misija je da ih nadjačamo – brojno i idejno”, rekao je 55-godišnji Dan, jasno poručujući da izbor pred Rumunima nije samo politički, već civilizacijski: ostati čvrsto na evropskom putu ili krenuti prema izolacionizmu i mogućem približavanju autoritarnim modelima vlasti.

Ovih dana, u Rumuniji, ne odlučuje se samo o budućem predsjedniku. Odlučuje se o budućnosti zemlje kao dijela evropske porodice naroda, ili njenom povratku na puteve koje su mnogi mislili da su davno ostavili iza sebe.