30 godina Dejtonskog mirovnog sporazuma: Fokus na budućnost BiH na zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a
Na proljetnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a, koje se ove godine održava u Daytonu, saveznoj američkoj državi Ohio, obilježena je 30. godišnjica potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma – ključnog dokumenta kojim je 1995. godine okončan rat u Bosni i Hercegovini.
Skup je okupio brojne međunarodne i domaće zvaničnike, uključujući predstavnike BiH i visokog predstavnika međunarodne zajednice.
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković obratio se prisutnima nakon svečane ceremonije otvaranja i tematske sesije pod nazivom “Trideset godina kasnije – mir, izazovi i reforme”.
U svom govoru istakao je važnost međunarodne podrške za stabilnost i razvoj BiH, naglasivši kako se mora osigurati puna funkcionalnost institucija i ubrzati reformski procesi, posebno oni koji vode ka euroatlantskim integracijama.
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt u svom izlaganju poručio je da je Dejton bio neophodan za uspostavljanje mira, ali da je nakon tri decenije potrebno donijeti nove ustavne amandmane.
“Ne možemo očekivati da BiH bude uspješna kao građanska država bez funkcionalnog političkog sistema”, rekao je Schmidt. Upozorio je i na prisutne sigurnosne izazove, posebno ističući da pojedini neodgovorni akteri unutar jednog entiteta narušavaju ustavni poredak, što međunarodna zajednica i dalje prati s posebnom pažnjom.
Hrvatski ministar vanjskih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman također se obratio prisutnima, upozorivši na diskriminaciju Hrvata u izbornom procesu u BiH. On je pozvao na otklanjanje te anomalije kako bi se unaprijedili međunacionalni odnosi i osigurala puna jednakopravnost svih konstitutivnih naroda.
Zajednički zaključak svih govornika bio je da Dejtonski mirovni sporazum ostaje temelj mira, ali da Bosna i Hercegovina mora ući u novu fazu – fazu političke stabilnosti, funkcionalnosti institucija i jednakopravnosti građana, kako bi mogla napredovati ka punopravnom članstvu u evroatlantskoj zajednici.
Skup u Daytonu predstavlja ne samo simbolički povratak na mjesto gdje je mir dogovoren, već i važnu priliku za međunarodnu zajednicu da pošalje jasnu poruku podrške Bosni i Hercegovini u savladavanju trenutnih izazova.
Komentar