CRNA-HRONIKA: Srbijanska policija je uhapsila Bobana T. (59) zbog sumnje da je jučer uvečer u naselju Grbavica u Novom Sadu ubio Branku P. (39).
Zločin se dogodio oko 22 sata, a ubijena žena bila je vlasnica arhitektonskog biroa “ProForma” iz Novog Sada.
Kako piše Nova.rs, osumnjičenom su ubrzo nakon zločina stavljene lisice na ruke, a zasad nisu poznati svi detalji stravičnog ubistva.
Prema navodima sa društvenih mreža, Branka P. je bila vlasnica arhitektonskog biroa, a ubio ju je emotivni partner Boban T. iz Goražda, koji je bio trgovac voćem na pijacama.
Sumnja se da je nesretna žena ubijena hladnim oružjem.
Tokom istrage biće utvrđene sve okolnosti zločina.
(Vijesti.ba)
SAZNAJ VIŠE..
Ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine, Srđan Amidžić, našao se u središtu javnosti nakon što su se pojavile informacije da planira izdvajanje 200 miliona KM iz sredstava Centralne banke BiH, kako bi isplatio dugovanja slovenačkoj kompaniji Viaduct.
Amidžić planira isplatu Viaductu: 200 miliona KM iz Centralne banke, a višak?
Dio sredstava, prema nezvaničnim izvorima, bio bi iskorišten za dug, dok bi višak bio raspodijeljen entitetima.
Dug iz prošlosti
Podsjetimo, Viaduct je dobio arbitražni spor protiv BiH nakon što je jednostrano raskinut ugovor o izgradnji hidrocentrala na rijeci Vrbas.
Iako je projekat bio u nadležnosti Republike Srpske, presuda arbitraže u Vašingtonu obavezala je državu BiH da isplati 90 miliona KM, uz kamate koje ukupni iznos podižu na više od 108 miliona KM.
Pljenidba državne imovine
Zbog odbijanja entiteta RS da preuzme odgovornost, kompanija Viaduct je pokrenula izvršne postupke. Zatražena je pljenidba nekretnina Centralne banke BiH u Banjaluci, Mostaru i Brčkom.
Centralna banka je istakla da nije bila strana u postupku i najavila upotrebu svih pravnih sredstava za zaštitu svoje imovine.
Amidžićev odgovor
Ministar Amidžić je ranije poručio da Republika Srpska ne bježi od svojih obaveza, ali da se svi pravni lijekovi moraju iscrpiti prije bilo kakvih isplata.
Zvanične potvrde o planiranom korištenju sredstava Centralne banke za ove svrhe nema, ali potencijalno preusmjeravanje novca izaziva zabrinutost stručnjaka i javnosti.
Podjela sredstava entitetima?
Pojedini izvori navode da bi višak sredstava, ukoliko se pristupi izdvajanju 200 miliona KM, bio raspodijeljen entitetima, što dodatno komplicira cijeli slučaj i otvara pitanje zloupotrebe državnih resursa za entitetske potrebe.
Slučaj Viaduct ne samo da opterećuje državni budžet, već prijeti da dodatno naruši odnose između institucija BiH.
Komentar