Jerusalem / Bruxelles / Pariz – Izraelski ministar za strateška pitanja Ron Dermer lično je prenio oštra upozorenja francuskom ministru vanjskih poslova Jean-Noëlu Barrotu i britanskom kolegi Davidu Lammyju da bi Izrael mogao odgovoriti na jednostrano priznanje palestinske države – aneksijom dijelova Zapadne obale i legalizacijom ilegalnih naselja. Vijest je objavio izraelski dnevnik Haaretz, pozivajući se na dobro upućenog stranog diplomatu.
U zasebnom izvještaju, Israel Hayom navodi da je ministar vanjskih poslova Gideon Sa’ar ponovio ovu prijetnju i drugim evropskim diplomatama. Poruka je jasna: svaki međunarodni korak koji podržava palestinsku državnost bez izraelskog pristanka biće odgovoren izraelskim mjerama na terenu.
“Jednostrani potezi protiv Izraela bit će odgovoreni jednostranim potezima Izraela”, rekao je navodno Sa’ar.
Ova upozorenja dolaze neposredno uoči francusko-saudijskog samita u New Yorku narednog mjeseca, gdje se očekuje da će francuski predsjednik Emmanuel Macron pokušati promovisati koordinirano priznanje palestinske državnosti. Francusko priznanje predstavljalo bi značajan preokret u politici Pariza i rizik pogoršanja odnosa s Tel Avivom.
Dok Sjedinjene Američke Države odbijaju učestvovati, evropske zemlje ostaju podijeljene. Njemačka, Mađarska i Češka se protive jednostranom priznanju, dok ga Španija i Malta podržavaju. Malta je već najavila da će formalno priznati palestinsku državu upravo na samitu u New Yorku.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je da bi takvo priznanje bilo “velika nagrada za terorizam”, aludirajući na napad Hamasa 7. oktobra prošle godine. Izrael smatra da bi međunarodno priznanje u ovom trenutku poslalo pogrešnu poruku nasilnim akterima.
Rastuće evropsko protivljenje izraelskoj politici
U međuvremenu, nezadovoljstvo izraelskom vojnom kampanjom u Gazi raste širom Evrope. Švedska je jučer pozvala izraelskog ambasadora na razgovor, optužujući Tel Aviv za blokiranje humanitarne pomoći.
“Ne podržavamo ono što izraelska vlada trenutno radi uskraćujući pristup Gazi. Apsolutno ne”, rekao je švedski premijer Ulf Kristersson, pozivajući na reviziju sporazuma o pridruživanju EU-Izrael.
Francuski izvori navode da 17 od 27 članica EU-a sada podržava ovu reviziju, dok je Njemačka ostala ključni protivnik.
U Finskoj, njemački kancelar Friedrich Merz po prvi put je uputio otvorenu i oštru kritiku izraelskim vojnim operacijama, navodeći da “više ne vidi logiku u masovnim napadima na Gazu”.
“Masovni vojni napadi Izraelaca u Gazi meni više ne odaju nikakvu logiku”, izjavio je Merz, dodajući da ono što se trenutno dešava “više nije razumljivo”.
Osuda iz Evropske komisije
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen također je izrazila oštru zabrinutost zbog izraelske eskalacije.
“Nerazmjerna upotreba sile protiv civila ne može se opravdati po humanitarnom i međunarodnom pravu”, rekla je nakon razgovora s jordanskim kraljem Abdulahom II.
Posebno je osudila napade na civilnu infrastrukturu u Gazi, uključujući škole koje su služile kao skloništa za raseljene porodice.
Humanitarna situacija i međunarodni pritisak
Uslijed međunarodnog pritiska, Izrael je prošle sedmice djelimično ukinuo blokadu pomoći Gazi, dopuštajući ulazak stotina kamiona s hranom i lijekovima. No, UN i humanitarne organizacije upozoravaju da izraelske vojne operacije i dalje ometaju raspodjelu pomoći.
Evropske sile očigledno pojačavaju politički pritisak na Izrael, istovremeno preispitujući sopstveni odnos prema pitanju palestinske državnosti. U takvom kontekstu, izraelske prijetnje o aneksiji dodatno zaoštravaju već napete odnose.
Autor: Redakcija / Agencije
Komentar