Jadranka Kosor o dugovječnosti političara, stanju u Srbiji i budućnosti medija
Bivša premijerka Hrvatske Jadranka Kosor gostovala je u večerašnjem Pressingu na N1, gdje je iznijela nekoliko značajnih stavova o političkoj situaciji u regiji, stanju u Srbiji i budućnosti medija, prenosi N1info..
U svom intervjuu, Kosor je komentirala dugovječnost političara na vlasti, rekavši da takvi lideri često gube realnu percepciju stvarnosti i ne razumiju stvarne potrebe ljudi. Također, osvrnula se na ulogu Europske unije u procesu demokratizacije Srbije i predviđanja za budućnost medijskog prostora.
Kosor je u razgovoru naglasila kako političari koji ostaju predugo na vlasti, poput predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, gube kontakt s realnošću i postaju udaljeni od stvarnog života svojih građana. “Dugovječnost na vlasti zaista izobličuje sliku stvarnosti u očima ljudi.
Oni više ne znaju šta je stvarnost i kako ljudi žive i šta žele. Mislim da to Vučić definitivno ne razumije”, izjavila je Kosor, dodajući kako bi Vučić, da je svjestan stvarne situacije, već sam otišao s vlasti.
Osim toga, Kosor je iznijela kritiku na račun Europske unije, koja, prema njenom mišljenju, nije dovoljno angažirana u procesu demokratizacije Srbije. “Kažem, potpuno su nezainteresovani, to govori o tome da je prijetvorna svaka izjava ovog vodstva EU da žele proširenje EU. To je prijetvorno, ne žele”, poručila je Kosor.
Dodala je da je otvaranje pregovora o pristupanju Srbije EU i otvaranje poglavlja 23 bio trenutak u kojem su vlasti EU trebale reagirati i upozoriti Srbiju na stanje u zemlji. “Zašto su toliki omladinci na ulici i zašto se smrzavaju? Zašto i umirovljenici?”, pitala je Kosor, upućujući kritiku na neadekvatnu reakciju Europske unije.
Bivša premijerka nije propustila ni istaknuti simboličnu sliku protesta u Srbiji, gdje su se na ulicama okupili i umirovljenici i studenti. “Meni je fascinantna slika da izlaze umirovljenici, onda im se pridružuju i studenti. Ta snaga i starih i mladih je poruka EU”, istaknula je Kosor, podsjećajući da miran i demokratski razvoj Srbije leži u interesu Brisela i Europske unije.
Kada je riječ o podršci koju Vučić uživa u Europskoj uniji, Kosor smatra da većina lidera zemalja EU nije sklona njegovoj politici. “Ne bih rekla da se slažu s njim. Mogli bismo pobrojati možda jednog ili dvojicu lidera koji ga razumiju i tapšu po ramenu, ali većina EU ga ne podržava”, izjavila je Kosor.
Ona je također naglasila važnost da novinari postavljaju važna pitanja o tome zašto EU šuti o situaciji u Srbiji i koje bi posljedice mogao imati trenutni politički trenutak u toj zemlji.
Kosor se osvrnula i na promjene koje donosi digitalna era, predviđajući kraj tradicionalnih medija. “Mislim da definitivno dolazi kraj klasičnim medijima kakvim poznajemo. Novine se sve manje čitaju i kupuju. Moj je dan bio nezamisliv bez hrpe dnevnih novina koje su izlazile. Ta era je završena i došla je nova druga era koja ima dobre strane, ali i zastrašujuće posljedice”, zaključila je Kosor.
S obzirom na pritisak na novinare i sve manji utjecaj medija na politiku, bivša premijerka upozorava da je sve manje novinara koji se usuđuju postavljati teška pitanja i baviti se ozbiljnim istraživačkim novinarstvom.
Saznaj više ⬇️
Bećirović: Odluka Ustavnog suda BiH – Pravna pobjeda za sve građane
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Šefik Bećirović, izjavio je kako je nedavna odluka Ustavnog suda BiH pravna pobjeda za sve građane Bosne i Hercegovine koji se zalažu za mir, sigurnost i pravnu državu. Bećirović je istakao da će, kao član Predsjedništva, i dalje, na pravnom planu, nastaviti svakodnevnu, upornu i argumentiranu borbu za zaštitu države Bosne i Hercegovine.
Denis Bećirović pozdravio odluku Ustavnog suda: Pobjeda svih koji žele mir..
Odluka koju je donio Ustavni sud BiH stupa na snagu odmah i ima pravno djelovanje od 1. februara 2025. godine, odnosno od trenutka kada Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne postane obvezujući do donošenja konačne odluke Ustavnog suda BiH po podnesenom zahtjevu. Ova odluka predstavlja ključnu tačku u razmatranju načina na koji se u Bosni i Hercegovini tretiraju simboli, posebno u kontekstu entitetskih i stranih simbola na teritoriju Republike Srpske (RS).
Ustavni sud BiH je, u svom obrazloženju, naveo kako Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne omogućava da se uz zvanične simbole Republike Srpske, poput njenog grba i zastave, mogu isticati i simboli stranih država, te da se mogu izvoditi himne stranih zemalja.
Ovaj zaključak predstavlja značajan pomak u regulaciji upotrebe simbola na javnim institucijama, jer implicira da bi, prema ovom zakonu, mogla postojati mogućnost da na svim javnim ustanovama u RS-u, pored entitetskih simbola, budu istaknuti i simboli drugih država.
Prema odredbama ovog zakona, simbole stranih država moguće je koristiti i na pečatima i štambiljima koje koristi javna vlast u RS-u, što otvara prostor za širu primjenu stranih simbola u administrativnim i službenim postupcima.
Ovakvi propisi o upotrebi simbola imaju veliku važnost jer predstavljaju elemente suvereniteta i identiteta države, ali i njenog ustavnog poretka. U svakom društvu, simboli države imaju ključnu ulogu u oblikovanju identiteta i izražavanju državnih vrednosti na međunarodnoj sceni.
Ustavni sud BiH, u svom mišljenju, naglašava da simboli nisu samo odraz unutrašnjeg ustavnog poretka, već su i instrumenti u međunarodnim odnosima, čime dodatno ističe značaj ove odluke. Simboli su temeljni elementi koji oblikuju percepciju države i njene međunarodne pozicije, te je stoga važno kako i gdje se koriste, posebno kada su u pitanju simbole stranih država na teritoriju Bosne i Hercegovine.
Bećirović je, s obzirom na važnost ove odluke, izrazio uvjerenje da će ona značiti snažan korak ka jačanju pravnog poretka i državnog suvereniteta BiH, ističući da će nastaviti borbu na svim frontovima za zaštitu integriteta države.
Komentar