Prema njegovim riječima, činjenica da je Ćulum naveo kako se povlači u skladu sa zakonima i zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske, koje je Ustavni sud BiH privremeno suspendovao, predstavlja osnov za sumnju da je prekršen član 239. Krivičnog zakona BiH.
Taj član predviđa kaznu zatvora od šest mjeseci do pet godina za službena lica koja odbiju sprovesti ili na bilo koji način spriječe izvršenje odluka Ustavnog suda BiH, Suda BiH ili Doma za ljudska prava.
Ustavni sud BiH donio je odluku o privremenoj mjeri u predmetu U-7/25 na sjednici održanoj 7. marta 2025. godine, postupajući po zahtjevu Denisa Bećirovića, člana Predsjedništva BiH.
Tom odlukom, kako pojašnjava Emrić, privremeno su stavljeni van snage Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, objavljen u “Službenom glasniku Republike Srpske”.
“Odlukom Ustavnog suda BiH jasno je zabranjeno bilo kakvo postupanje zakonodavnih, izvršnih i sudskih organa Republike Srpske, kao i svih zvaničnika iz tog entiteta, po osnovu navedenog zakona. Svako djelovanje u skladu s njim, uključujući i Ćulumovu izjavu, može se smatrati neizvršavanjem odluke Ustavnog suda BiH, što je zakonom kažnjivo”, poručio je Emrić.
Pozvao je nadležne institucije, uključujući Ministarstvo sigurnosti BiH, Tužilaštvo BiH, Nezavisni odbor kao nezavisno tijelo policijske strukture BiH i Vijeće ministara BiH, da hitno preduzmu korake u cilju rasvjetljavanja svih okolnosti ovog slučaja i utvrđivanja odgovornosti, Vijesti.ba..
Saznaj više ⬇️
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Denis Bećirović razgovarao je s predsjedavajućom OSCE-a i ministricom vanjskih poslova Republike Finske Elinom Valtonen.
Dr. Bećirović je predsjedavajućoj OSCE-a ukazao na činjenicu da je u toku napad na Dejtonski mirovni sporazum i ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Rekao je da se mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini mogu očuvati samo zaštitom ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i zaustavljanjem antidejtonskog i antiustavnog djelovanja rukovodstva bh. entiteta Republika Srpska.
U napadu na ustavni poredak Bosne i Hercegovine postoje samo dvije strane – pravosuđe BiH i osumnjičeni za ovo krivično djelo, poručio je dr. Bećirović.
Predsjedavajuća OSCE-a Elina Valtonen izrazila je zabrinutost zbog trenutne situacije, nastale podrivanjem ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i osnovnih sloboda građana. Naglasila je da čvrsto podržava ustavni poredak Bosne i Hercegovine, te da su aktivnosti rukovodstva entiteta RS suprotne Ustavu BiH i zakonima Bosne i Hercegovine.
Također, izrazila je podršku očuvanju nezavisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine. Predsjedavajuća OSCE-a Elina Valtonen je rekla kako je važno da svi politički akteri poštuju Ustav BiH, ustavni poredak Bosne i Hercegovine i vladavinu zakona. Istakla je da je OSCE posvećen miru, stabilnosti i sigurnosti Bosne i Hercegovine i regije.
Komentar