Konaković: Dodik će vidjeti snagu institucija BiH..

Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, gostovao je u emisiji Odgovorite ljudima, gdje je komentarisao aktuelnu političku situaciju u zemlji. Tom prilikom poslao je jasnu poruku članu Predsjedništva RS-a Miloradu Dodiku, ističući da će on na kraju vidjeti šta znači snaga institucija Bosne i Hercegovine.

Konaković je naglasio važnost poštivanja zakona i institucija države, te upozorio da pokušaji podrivanja državnih organa neće proći nekažnjeno. Ova izjava dolazi u trenutku pojačanih tenzija na političkoj sceni, gdje Dodik često osporava autoritet institucija BiH.

Više informacija o ovoj temi možete pronaći na federalna.ba.

Saznaj više ⬇️

Nekoliko dana je prošlo kako je održan sastanak predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika sa Levantom Mađarom, zamjenikom ministra inostranih poslova i trgovine Mađarske gdje je najavljeno da Republika Srpska sa Mađarskom pravi sporazum o rudarenju rijetkih metala.

O tome šta to konkretno znači i kakve su posljedice ovakvih projekata razgovaramo sa Vladimirom Topićem, koordinatorom programa Energija i klimatske promjene u Centru za životnu sredinu, prenosi Buka..

Vladimire, šta konkretno ova najava znači za Republiku Srpsku? Kakvi su dugoročni ekološki i društveni rizici povezani sa rudarenjem?

Ovo znači da se ubrzanim procedurama stranim kompanijama i vladama daju naša najvrijednija područja na upravljanje kako bi se zarad lične podrške bogate zemlje još više razvijale, ne gledajući uopšte potrebe svog stanovništva i dugoročne posljedice koje nama ostaju.

Posljedice se ogledaju u tome da će se prostor koji će biti prepušten na upravljanje drugim interesnim stranama dovesti do raseljavanja stanovništva, uništavanja plodne zemlje i ugrožavanja zdravlja preostalog stanovništva, a neće se ostaviti prostor uopšte da se drugim sektorima razvoja, posebno domaćim i održivijim, da šansa.

Građani ovim nemaju pravo da o svojoj zemlji, šumi i vodi odlučuju kako oni žele, nemaju mogućnost da sebi stvore održiviji ambijent i razvoj u budućnosti.

Postoji li transparentnost u vezi sa studijama koje je švajcarski konzorcijum proveo, a koje su u pozadini ovog dogovora, i da li će javnost imati pristup tim podacima kako bi se osigurala odgovornost u donošenju odluka?

Transparentnost je potpuno isključena iz procesa, a posebno kada su u pitanju takozvana zelena rudarenja i mineralne sirovine. Novim Zakonom o geološkim istraživanjima građani su isključeni iz procesa davanja svog mišljenja i odlučivanja.

Privatne (strane) kompanije nisu transparentne po pitanju svojih namjera, često smo imali priliku čuti da je to “samo” istraživanje, ali sve jasno vodi ubrzanoj proceduri otvaranja rudnika i to velikih razmjera.

Javnosti je uskraćena mogućnost i da od svojih institucija dobije podatke šta se to planira rudariti, pa tako imamo slučajeve da je za litijum na Majevici javnost čula iz medija i kroz prezentacije koje je objavila švajcarska kompanija na stranim tržištima.

Kako će se obezbijediti da profit od rudarenja ne bude koncentrisan samo u rukama nekoliko pojedinaca ili stranih firmi, već da koristi od ovog sektora budu ravnomjerno raspoređene među lokalnim zajednicama i radnicima? Da li je ovo uopšte realno za očekivati?

Odnosno, da li je posrijedi rasporodaja naših prirodnih resursa?

Praksa nam govori da će potpunu kontrolu imati strane kompanije, kao i vlade zemalja koje zagovaraju rudarenje u ovom slučaju Evropske unije najviše. Koncesione naknade su jako male, par posto, a uticaj i bahatost koju prave mnoge kompanije po svijetu procesima rudarenja je ogroman.

Pa, skoro smo imali slučaj da je u jednoj Kanadi kompanija Rio Tinto kažnjena drugi put u par godina sa nekoliko miliona odšteta, jer je zagadila površinske vode izvan granica svog rudnika i dovela u opasnost zdravlje stanovništva. Rudnik u Varešu koji radi, evo, godinu dana je primjer kako ta praksa funkcioniše, od ukupnog prihoda, tek nekih 1% ostaje BiH, od kojih tek dio dođe do lokalnih zajednica, a skoro pa ništa do građana.

Ovo je šablon koji se već koristi svuda po svijetu, pa tako mnoge zemlje u kojima se pod jako problematičnim uslovima “izvlače” mineralne sirovine danas trpe mnoge problema, a na polju ekonomskog razvoja nisu ništa dobile, takav slučaj je i sa Čileom, Peruom, Kongom. Ove zemlje su izvoznici mnogih sirovina u velikoj mjeri, ali su i dalje nerazvijene i sa mnogo ekoloških problema.

Da li su predloženi planovi za rudarenje u skladu sa međunarodnim standardima zaštite životne sredine, i kako će se kontrolisati i smanjiti potencijalno zagađenje vodnih i zemljišnih resursa u regionu?

U slučaju rudnika u Varešu, imamo primjer kako se to radi, institucije okreću glavu na zagađenja voda koja su se desila, skoro smo imali presudu suda u Mostaru da je ugrožena vodozaštitna zona opštine Kakanj upravo novootvorenim Rudnikom u Varešu, a u slučaju sječe šume niko nije odgovarao. Inspekcijski organi su i podkapacitirani, ali i ne rade adekvatno svoj posao, jer mnoga postojeća zagađenja nisu riješena.

Primjer je rudnik Medna u Mrkonjić gradu gdje dvije godine konstantnog zagađenja nije riješeno, a vode rijeke Sane su bile zagađene teškim metalima u dužini nekoliko desetina kilometara. Ovo je još slučaj sa “malim” rudnikom, a rudnik na Majevici je potencijalno mega rudnik.

Naše institucije nisu uopšte došle na nivo dobrih međunarodnih standarda, ali bez zadrške podržavaju ovako štetne projekte. Mnogi standardi nisu implementirani u naše zakonodavstvo, a nivo zaštite prirode je na jako niskom nivou.

Primjeri govore da se upravo ovi projekti razvijaju u slabo razvijenim zemljama, sa visokim stepenom korupcije.

Zapamtimo, BiH je treća u Evropi po stepenu korupcije, ali i bez odgovarajućih ekoloških standarda, gdje su institucije slabe. To je velikim djelom i razlog zašto mnoge kompanije visoko razvijenih zemalja po brzoj proceduri mogu otvoriti rudnike ovdje, a ne u Njemačkoj na primjer, jer bi tamo morali ispoštovati mnoge zakone i standarde. Kod nas im to niko ne traži, o tome se samo priča kako će se poštovati.

Kakve dugoročne posljedice će imati ukoliko se uđe u ovu vrstu rudarenja na prirodu i zdravlje ljudi?

Sam projekat na Majevici će dovesti do raseljavanja velikog broja stanovnika, uništavanja plodne zemlje i šumskih prostranstava, do zagađenja voda, jer je ovdje riječ o otvaranju najvećeg rudnika litijuma u Evropi.

Teški metali i kiseline koje se u procesima koriste mogu dovesti do velikih posljedica po zdravlje stanovnika, a sve to može dovesti do potpunog uništavanja planine Majevice i okolnog šireg područja. Prostora koji je danas plodan i donosi hranu mnogima.