Mnogo je dokaza da HDZBiH i SNSD još uvijek gaje dobre partnerske odnose, pa čak i da ‘igraju igre’ koje u Domu naroda PSBiH završavaju u korist ove dvije stranke, a na štetu zahtjeva iz opozicije među kojima su i delegati SDS-a i PDP-a s kojima je Čović jučer nastavio pregovore o novoj koaliciji.
Jedan od tih dokaza je taj što se Dragan Čović, drugi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH na jučerašnjoj sjednici tog doma uopće nije očitovao o tome je li Nikola Špirić, predsjedavajući Doma mogao promijeniti redoslijed dnevnog reda sjednice u odnosu na onaj kako su zahtijevali opozicioni delegati koji su tražili hitnu sjednicu.
Za razliku od Čovića, prvi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH Kemal Ademović (NiP) je jasno kazao da je Špirić tačke dnevnog reda poredao po svojoj želji, a bez Ademovićeve saglasnosti što je on ocijenio kršenjem Poslovnika.
Čovićeva šutnja i neočitovanje o tome je li Špirić bez njegove saglasnosti promijenio redoslijed tačaka dnevnog reda, ukazuju na to da je Špirić imao njegovu barem prešutnu saglasnost da ‘pretumba’ dnevni red.
Podsjećamo da su opozicioni poslanici zahtijevali održavanje hitne sjednice Doma naroda PSBiH na kojoj bi se prvo raspravljalo i glasalo o Špirićevoj i smjeni državnih ministara Staše Košarca i Srđana Amidžića, a onda o izmjenama Zakona o PDV-u i Zakona o finansiranju institucija BiH.
I vuk sit i ovce na broju
Međutim, Špirić je obrnuo redoslijed ovih tačaka, što je omogućilo SNSD-u da glasaju o zakonima, ali kada je trebalo da se glasa o smjenama njihovih kadrova, oni su sjednicu napustili, oborili na taj način kvorum i spriječili većinu u Domu naroda PSBiH da izglasa smjene SNSD-ovih kadrova.
Tako su se SNSD-ovci spasili situacije da budu optuženi da blokiraju donošenje zakona, a istovremeno su zadržali svoje fotelje u državnoj vlasti.
I u ovome im je svojom šutnjom kod pretumbavanja dnevnog reda sigurno pomogao Dragan Čović.
No, sljedeći primjeri još zornije pokazuju i dokazuju da dugogodišnja politička bračna zajednica HDZBiH i SNSD-a itekako još uvijek sjajno funkcionira.
Naime, Marina Pendeš, delegatkinja HDZBiH jučer je uputila Nikoli Špiriću prijedlog za hitnim razmatranjem izmjena Izbornog zakona BiH.
Na tom dokumentu je datum 2. april, a dokument je protokolisan također 2. aprila, a Špirić je jučer, dakle isti dan, zakazao hitnu sjednicu Doma naroda PSBiH za petak, 4. aprila.
HDZ-ove izmjene Izbornog zakona protokolisane 2. aprila
Međutim, indikativno je to što postoji velika vjerovatnoća da je Špirić znao unaprijed da će Pendeš jučer dostaviti zahtjev za hitnim razmatranjem Izbornog zakona BiH po modelu HDZBiH.
O tome svjedoči prva tačka dnevnog reda hitne sjedncie Doma naroda PSBiH zakazane za petak, a koju je ‘zasjenila’ druga tačka, odnosno izmjene Izbornog zakona.
A, prva tačka dnevnog reda odnosi se na izmjene Zakona o finansiranju institucija BiH, prema kojem će Marinko Čavara, HDZ-ov član Kolegija Predstavničkog doma PSBiH i osoba s američke crne liste, moći dobivati plaću u kešu koju trenutno zbog američkih sankcija ne može dobijati nikako, jer mu je blokiran račun u banci.
Znači, hitna sjednica u petak sazvana je zbog dva zakona koji idu prvenstveno u korist HDZBiH, a sjednicu je ekspresno sazvao Nikola Špirić, kadar SNSD-a, one stranke koje se kao partnera navodno Čović odrekao.
A, da je Špirić bukvalno čekao da mu Pendeš pošalje prijedlog Izbornog zakona BiH pa da odmah sazove hitnu sjednicu dokazuje i to što je Špirić još 20. marta dobio zahtjev od Predstavničkog doma PSBiH da se ‘Čavarin zakon’ razmatra po hitnom postupku.
Špirić je čekao punih 13 dana i 2. aprila, na dan kad je od Pendeš dobio zahtjev za hitno razmatranje Izbornog zakona BiH, ali i na dan kad su se SNSD-ovci ponovo spasili smjena odmah je sazvao hitnu sjednicu Doma naroda PSBiH.
Ovakva Špirićeva ekspeditivnost utoliko je sumnjivija kada se zna da je on hitnu sjednicu čije su održavanje opozicioni delegati u Domu naroda PSBiH tražili 7. marta, zakazao tek za 2. april, znači nakon punih 25 dana. Doduše, u tom zahtjevu su bili prijedlozi za Špirićevu i smjenu ostalih SNSD-ovih kadrova u državnoj vlasti.
No, Poslovnik ne prepoznaje i ne opravdava odugovlačenje zakazivanja sjednica zbog spašavanja bilo koga od smjena, pa je potpuno jasno da je Špirić zloupotrijebio svoju poziciju predsjedavajućeg samo da spasi sebe i svoje stranačke kolege od smjena.
Špirić se na primjedbe delegata da je prema Poslovniku Doma morao sazvati sjednicu u roku tri dana kada je dobio zahtjev pravdao da je on zakazao sjednicu u roku tri dana, jer ‘tako kaže Poslovnik’ zanemarujući potpuno da je morao sjednicu i sazvati u roku tri dana, a ne samo je zakazati.
Sada je Špirić na primjeru Marine Pendeš iz HDZ-a BiH pokazao da se sjednica može zakazati i kako nalaže Poslovnik i da on selektivno poštuje Poslovnik u zavisnosti ko traži hitno zasjedanje i s kakvim tačkama dnevnog reda.
Da u ovoj situaciji sve miriše na ‘čorbu skuhanu po receptu’ SNSD-a i HDZ-a govori i to da se usred pregovora o formiranju nove vlasti na hitno usvajanje ‘guraju’ dva zakona po HDZ-ovoj želji.
I dok HDZ-ov Izborni zakon BiH ako i bude usvojen u Domu naroda PSBiH, u ovom obliku nema nikakve šanse da prođe u Predstavničkom domu PSBiH, ‘Čavarin zakon’ je već usvojen u Predstavničkom domu i velika je vjerovatnoća da će biti usvojen i u Domu naroda PSBiH.
Izvjesni i neizvjesni scenariji
Sad se vidi koliko je većina stranaka Trojke, izuzev SDP-a koji je bio protiv, te drugih stranaka u Predstavničkom domu koji su glasovima za i onima suzdržanim pomogla HDZ-u BiH da dobije ‘Čavarin zakon’ i da na taj način, što je sramotno, iza odluke o kršenju sankcija SAD stane najviše zakonodavno tijelo u državi.
Kada je taj zakon nedavno usvojen u Predstavničkom domu, onda se po kuloarima šaputalo da su stranke iz FBiH i iz opozicije RS nešto istrgovale s HDZ-om, pa su doprinijele usvajanju tog zakona.
No, po svemu sudeći, u pitanju je bila vjerovatno samo nada da će to ‘smekšati’ Čovića u pregovorima, ali to se nije desilo.
Naprotiv, HDZBiH je samo još više zategao pregovaračko uže i u proceduru na dan pregovora s ‘novim partnerima’ uputio svoj Izborni zakon BiH kao jasnu političku poruku koja je i bez izgovorene riječi snažno odjeknula u javnosti.
Uz to i evidentna koordinacija Špirića i HDZBiH i uvrštavanje na dnevni red hitne sjednice i ‘Čavarinog zakona’ i to šest dana prije nastavka pregovora nove većine zakazanog za 10. april, dodatni su zbunjujući element za potencijalne nove partnere u vlasti.
Prije svega za dva opoziciona delegata iz RS u Domu naroda, koji ako podrže ‘Čavarin zakon’ u situaciji kada Čović odugovlači sklapanje nove koalicije pomažu prije svega HDZBiH i SNSD-u i u političkom smislu gube jedan od aduta s kojim bi i oni poput HDZ-a BiH mogli nešto uslovljavati.
Jer, ‘Čavarin zakon’ će pomoći i drugim sankcioniranim osobama da dobivaju plaću u kešu, a to su mahom političari iz SNSD-a, pa je očekivati da će oni uz HDZBiH podržati taj zakon.
S druge strane, ako bi dva delegata iz SDS-a i PDP-a bili protiv ‘Čavarinog zakona’ i ako bi protiv glasalo svih pet delegata iz Kluba bošnjačkog naroda, te Zlatko Miletić iz Kluba hrvatskog naroda ‘Čavarin zakon’ ne bi prošao u Domu naroda PSBiH.
No, pitanje je koliko je usred pregovora o formiranju nove većine takav scenarij izvjestan.
Jedino što se može reći je da je neizvjestan onoliko koliko je neizvjesna i nova koalicija.
U to nas HDZ i SNSD svakodnevno uvjeravaju.
Komentar