MACUT SIGURAN DA DO DODIKOVOG HAPŠENJA NEĆE DOĆI: Dodao je šta bi se dogodilo ako se to desi.

Mandatar za sastav nove Vlade Srbije, Đuro Macut, izazvao je veliku pažnju javnosti izjavom u Skupštini Srbije da je “uvjeren kako neće doći do hapšenja predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika”, te da upravo zbog toga tu temu nije uključio u svoj ekspoze.

Macut je tokom rasprave o izboru nove Vlade jasno naglasio da bi eventualno hapšenje Dodika predstavljalo ozbiljan presedan i sigurnosni izazov koji bi zahtijevao hitnu reakciju državnog vrha Srbije.

“Ako bi se to dogodilo, bila bi potrebna sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost i donošenje odluke na isti način kao u slučaju početka sukoba Rusije i Ukrajine na području Europe”, rekao je Macut, aludirajući na vanredno stanje i potrebu za jedinstvenim i odlučnim stavom državnog rukovodstva.

Ova izjava dolazi u osjetljivom političkom trenutku, s obzirom na sve veće tenzije između vlasti u BiH i Republike Srpske, kao i sve češće najave iz međunarodne zajednice o mogućim pravnim postupcima protiv Dodika zbog njegovih političkih poteza i izjava koje se u Sarajevu doživljavaju kao antiustavne i separatističke.

Macut se u svom izlaganju osvrnuo i na međunarodnu politiku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, rekavši kako je ona doprinijela tome da je “Srbija izašla iz defanzive, nevidljivosti i vratila se na stare staze slave”.

Prema njegovim riječima, Vučićeva diplomatska ofanziva posljednjih godina, posebno na relaciji između Istoka i Zapada, osnažila je poziciju Srbije kao ozbiljnog faktora u regionalnim i međunarodnim odnosima.

Naglasio je i da nova vlada ima jasan cilj – pokazati da država Srbija odgovorno i strateški gleda na nacionalne interese, posebno kada je riječ o Srbima izvan matične zemlje.

“Potrebno je pokazati da država odgovorno gleda na nacionalne interese u odnosu prema Srbima izvan Srbije”, kazao je Macut, ističući da će nova vlada biti čvrsto opredijeljena za očuvanje političke i kulturne veze sa Srbima u regionu.

Ova izjava izazvala je brojne reakcije u političkom i analitičkom krugu, jer ukazuje na potencijalno zaoštravanje retorike i odnosa između Srbije i Bosne i Hercegovine. Analitičari smatraju da bi eventualno hapšenje Dodika izazvalo ne samo političku krizu u BiH, već bi moglo dovesti i do novih tenzija u regionu, s obzirom na snažne veze koje vlast u Beogradu održava s Banjalukom.

Za sada ostaje nepoznato da li je Macut ovom izjavom zapravo poslao signal međunarodnoj zajednici ili je riječ o pokušaju da se konsoliduje unutrašnja politička podrška novoj vladi.

U svakom slučaju, ova poruka jasno pokazuje da nova vlada Srbije planira da aktivno prati i reaguje na sve događaje koji se tiču položaja i bezbjednosti srpskog naroda u regionu, te da se pitanje Milorada Dodika ne tretira samo kao unutrašnje pitanje BiH, već kao potencijalni međunarodni izazov s mogućim ozbiljnim posljedicama.