MONSIGNOR FRANJO TOPIĆ: „Nikada se u BIH nije bolje živjelo, Hrvati, kao ni drugi, nikada nisu imali više nacionalnih i vjerskih prava i sloboda“

Monsignor Franjo Topić, dugogodišnji predsjednik HKD „Napredak“ a danas voditelj Zaklade „Ljudsko bratstvo“ dao je veliki intervju za splitsku „Slobodnu Dalmaciju“. Povod je bio nedavno objavljeni i promovirani zbornik Franje Topića „Vjera ljubavlju djelotvorna“.

„OSTAJMO OVDJE!“

Upitan šta za njega predstavlja Bosna i Hercegovina Franjo Topić je dogovorio:

“Pa ovdje sam se rodio. Ovdje namjeravam i umrijeti. Mislim da je Bosna i Hercegovina moguće i poželjno mjesto za življenje. Ovo nije populizam, ali ja ne bih ni za što zamijenio Bosnu i Hercegovinu, bez obzira na sve probleme. Imao sam poziva da idem na neke službe u inozemstvo, od vatikanske diplomacije pa dalje, ali nisam htio. Pozivam sve da ne sele. Da ponovimo Šantića: „Ostajte ovdje! Sunce tuđeg neba neće vas grijati k*o što ovo grije“. Ostao sam i u ratu u Sarajevu, kada je gotovo svatko želio izaći. Ja sam izlazio i vraćao se. Bez obzira na sve poteškoće, a gdje ih nema, smatram da je svugdje život proza, a u BiH poezija…“

Msgr. Franjo Topić je u razgovoru rekao i nešto što je, kako je kazao, za neke nevjerojatno:

„Nikada se nije bolje živjelo u Bosni i Hercegovini. Nikada Hrvati, kao ni drugi, nisu imali više nacionalnih i vjerskih prava i sloboda. No često se stvara zabuna u javnosti, jer se gleda BiH isključivo kroz vlast, kroz politiku. Vlast je bitna, ali nije jedino bitna. Srbi i Hrvati se sele u Austriju gdje nemaju nikakva nacionalna prava; imaju samo građanska prava i mogu raditi do mile volje.

HRVATI ŽIVE NAJBOLJE
Gledajući gospodarski, Hrvati najbolje žive. Treba biti osjetljiv prema ljudima koji su izgubili svoja radna mjesta, pogotovo prema sirotinji, hajmo im pomagati. A evo nekoliko pozitivnih činjenica. Na primjer, Hrvati u Vitezu imaju više zaposlenih u svojim tvrtkama nego svih 130. 000 Hrvata u Austriji. U Kreševu nema nezaposlenih. U Kiseljaku je napravljeno u posljednjih petnaest godina više nego u prijašnjih stotinu godina. Široki Brijeg i Ljubuški cvjetaju. Čak se više Hrvata vratilo u ovu županiju: u osnovnoj školi ima 90 djece čiji su se roditelji vratili iz inozemstva. Hrvati u BiH imaju 15 katoličkih škola, 94 civilne škole, dva sveučilišta, dvije dnevne novine, više manjih novina i više radija…Da dodam, u Bijeljini, Bosanskoj Gradiški puno se izgradilo, a nevjerojatan je podatak da je u Tešnju 14.000 ljudi zaposleno..“

„Ovdje je, pa i u Hrvatskoj, kukanje postalo bolest: kuknjavitis“, zaključio je Franjo Topić.

(SB / Slobodna Dalmacija)