Na Balkanu još postoji pijaca na kojoj se roditelji cjenkaju da bi udomili maloljetne kćerke: Kod nevjeste je najbitnije..(VIDEO, FOTO)

Našminkane i maksimalno sređene devojke, sa frizurama, štiklama, neke i sa zlatnim zubima, u provokativnim haljinama pokušavaju da se prikažu u što boljem svetlu. Obično se sve odigrava u nekoj vrsti šatora sa separeima gde ih dočekuju mladići, potencijalne mladoženje, u pratnji svojih familija.

Troše i više od 11.000 dolara

To je slika koja i dan danas stiže iz Stare Zagore u Bugarskoj gde živi romska zajednica Kalderaši, od nekih 18.000 ljudi. Oni su među najsiromašnijim Evropljanima, i najčešće preživljavaju skupljajući bakar ali su poznati i kao polunomadi koji i dalje neguju drevne zanate pravljenja i popravljanja lonaca, tiganja i kotlova.

Obično žive u zabačenim selima, daleko jedni od drugih. Međutim, svet je za njih čuo zbog neobične pijace koju organizuju četiri puta godišnje uoči verskih praznika. To je ujedno i prilika da se ljudi okupe i vide, ali i provodadžišu.

Foto: Profimedia

Ovo je i retka šansa da se devojke i mladići nađu zajedno i razgovaraju jer se u ovoj zajednici izbegava mešanje polova. Mnoge porodice čak posle 15. godine ispisuju iz škole devojčice kako bi ih sačuvali od “iskušenja”.

Upoznavanje drugim danima ili van ove manifestacije nije dozvoljena. Tinejdžerke su uvek u pratnji članova porodice koji ih pažljivo čuvaju. Takođe, brak van njihove zajednice je tabu.

Na pijaci muškarci potroše od 7.500 do 11.300 dolara na cenkanje, ali nije sve baš onako kako zvuči.

Foto: Profimedia

Muškarci ne kupuju ženu, već njenu nevinost! Ako je zaista lepa, cena može da poraste. Tradicija je da ove porodice udaju svoju ćerku između njene 16 i 20 godine. Većina devojčica ne pohađa više od osam razreda osnovne škole, jer se veruje da bi neko mogao da ih “ukrade” posle šesnaeste godine. Tada ih roditelji zatvaraju u kuću – ispričao je Velču Krustevu, etnograf za Njujork tajms.

Novac predstavlja čast. Ako dam dete bez nadoknade znači da sam prosjak bez autoriteta i da niko nema poštovanja prema meni, automatski ni moje dete niko neće poštovati i cela porodica gubi poštovanje – kaže Atanas, otac jedne mlade.

U kratkom dokumentarnom filmu Dojče Vele je svojevremeno objavio priču o ovom neobičnom običaju, prateći dve devojke Teni (17) i Mariju (19) kako se pripremaju za odlazak na pijacu što je značilo puno šopinga i priprema u pokušaju da možda ovako nađu pravu ljubav i organizuju svadbu.

Sve počinje kao školski ples. Momci i devojke stoje u dve odvojene grupe, tek povremeno se rukuju ili odmeravaju jedni druge. Oko njih kruže mladi muškarci, čije porodice na ovaj način žele da im nađu što povoljnije udavače. Njihovi roditelji stoje u pozadini i posmatraju, a ukoliko njihovo dete pronađe odgovarajućeg partnera, počinju pregovori o tome koliko porodica mladog muškarca mora da plati ne bi li dobila devojku.

Tradicija koja umire

Međutim, ova tradicija je ozbiljno poljuljana upravo zbog činjenice da mladi Romi više ne žele da im roditelji ugovaraju brakove. Sa mobilnim telefonima dobili su uvid u svet koji ih okružuje.

Kalaidžije se danas sve manje bave proizvodnjom lonaca, jer su danas jeftiniji oni iz Kine. Stoga se muškarci iz ove Romske zajednice danas sve više bave graševinarskim radovima. Oni odlaze u druge države kao nadničari, a kada se vrate polako u svoju zajednicu donose običaje drugih kultura.

Foto: Profimedia

Starije žene Kalderašija sve više se zalažu da autonomiju. One žele da “izađu” iz kuće, ali loše obrazovanje i ekonomska nestabilnost ih sprečava u tome.

Do tada pijaca nevesta i dalje traje, ali u dosta manjem obimu.

(Blic.rs)