Na zahtjev Slovenije: Zatražen razgovor sa članicama Vijeća sigurnosti UN-a o situaciji u BiH

Na zahtjev Slovenije, a u koordinaciji sa evropskim članicama Vijeća, u petak, 21. marta će se pod Any Other Business (AOB) razgovarati o situaciji u Bosni i Hercegovini.

Slovenija, koja je zatražila upravo ovaj format, je ujedno zatražila da o posljednjim dešavanjima u BiH članice Vijeća brifira predstavnik UN Odjela za politička i pitanja izgradnje mira.

Kao stalna tačka dnevnog reda za sve konsultacije AOB omogućava članicama Vijeća da raspravljaju o nizu pitanja. Dok formalni zahtjev za raspravu o nekom pitanju dolazi od članice Vijeća, i Sekretarijat je u mogućnosti pokrenuti brifing pod AOB u skladu s duhom člana 99. Povelje UN-a, koji kaže da generalni sekretar može skrenuti pažnju Vijeću sigurnosti na bilo koju stvar koja može ugroziti održavanje međunarodnog mira i sigurnosti.

Tokom godina, članice Vijeća su koristili AOB da uvode nacrte, ali i za pokušaj rješavanja razlika koje su nastale tokom pregovora o nacrtima tekstova, da raspravljaju o konkretnim incidentima ili dozvoljavaju predsjednicima pomoćnih tijela da izvještavaju o određenom pitanju. Iako se još uvijek koristi iz ovih razloga, došlo je do značajnog povećanja substantivnih brifinga u okviru AOB-a. Ovaj format se također koristi za praćenje razvoja situacija koje nisu na dnevnom redu Vijeća.

Kombinacija pitanja ukazuje na to da, iako se ponekad ovaj format koristi kao sredstvo za prevenciju sukoba, članice Vijeća ga koriste i za praćenje situacija koje se brzo pogoršavaju kao i za dobivanje informacija koje bi mogle utjecati na predstojeće odluke Vijeća.

Jedan od razloga zašto se ovaj format koristi za neka pitanja koja su već na dnevnom redu je taj što je pogodan za diskretne rasprave o osjetljivijim pitanjima. Ne postoji javna evidencija o temama AOB-a i prisustvo i prisustvo predstavnika Sekretarijata je ograničeno na manji broj.