Nezapamćena tragedija koja je šokirala sve: Koliko još možemo trpjeti prije nego što reagujemo?

Tuga i nevjerica u Kalesiji: Zajednica se oprašta od tragično preminule majke i sina
Kalesija i šira javnost pogođeni su nezapamćenom tragedijom koja je odnijela živote majke i sina. Na društvenim mrežama brojni prijatelji, sugrađani i poznanici izražavaju nevjericu, šok i tugu zbog brutalnog zločina koji je prerano ugasio dva nevina života. Dok se zajednica oprašta od njih, istovremeno se postavljaju teška pitanja o sigurnosti, odgovornosti i sistemskim problemima društva.

Potresne poruke oproštaja
Posebno emotivan oproštaj uputila je Akademija za golmane FK “Bosna” Kalesija, čiji je mladi član bio stradali dječak. Na slici objavljenoj na društvenim mrežama, uz brojne izraze saučešća, stoji i dirljiva poruka:

“Dragi naš Tare, da vam Allah podari lijepi Dženet, ptico Dženetska.”

Njegov prerani odlazak ostavio je neizbrisiv trag među trenerima, prijateljima i saigračima, koji se teško mire s ovim gubitkom.

Od majke, Inele Selimović, oprostili su se i iz političkog pokreta Narod i pravda Kalesija. U svom saopćenju ukazali su na ozbiljnost situacije i pozvali nadležne institucije da preuzmu odgovornost:

“Pozivamo institucije Bosne i Hercegovine da rade svoj posao. Odgovornima u MUP-u TK ovo postaju slučajevi u nizu, i pokazuju da se s tim ne mogu nositi. Mnogo toga bismo još dodali. I hoćemo! Ali sada ćemo da tugujemo…”

Ove riječi odražavaju bijes i frustraciju zbog nesigurnosti i neadekvatne reakcije nadležnih organa na sve učestalije tragedije.

Profesor Zubić o uzrocima nasilja
Poznati profesor Vedran Zubić osvrnuo se na širi društveni kontekst u kojem se ovakvi zločini dešavaju. On ističe da patrijarhalna kultura na Balkanu kontinuirano proizvodi nasilje, posebno prema ženama i djeci.

“Femicid i pedocid su krajnja faza destrukcije svijesti. Svjedoci smo katastrofa koje se stalno dešavaju, a osim trenutne medijske hajke i halabuke nema koristi. Bez ozbiljnog zakona koji će ovo kažnjavati i promjene odgoja u kojem je ‘sinko jedinko najbolji na svijetu’, nećemo daleko stići!” – upozorio je profesor Zubić.

On naglašava da su ključni problemi društva nedostatak empatije, destruktivan i sebičan odgoj, kao i potpuna asocijalizacija, zbog čega se ovakve tragedije ponavljaju. Postavlja se pitanje – jesmo li svjesni kako tonemo i hoćemo li se ikada probuditi?

Tuga, bijes i pitanja bez odgovora
Ovaj stravičan slučaj nije samo lična tragedija za porodicu, već i bolan podsjetnik na sistemske propuste društva koje ne uspijeva zaštititi svoje najranjivije članove. Dok građani Kalesije tuguju i opraštaju se od nevino stradalih, ostaje nada da će ovaj zločin biti prekretnica za ozbiljnije djelovanje institucija i cjelokupne zajednice u borbi protiv nasilja.

Više detalja možete pronaći na: n1info.ba

Saznaj više ⬇️

Jadranka Kosor o dugovječnosti političara, stanju u Srbiji i budućnosti medija

Bivša premijerka Hrvatske Jadranka Kosor gostovala je u večerašnjem Pressingu na N1, gdje je iznijela nekoliko značajnih stavova o političkoj situaciji u regiji, stanju u Srbiji i budućnosti medija.

Jadranka Kosor: Mir u Srbiji i demokratska vlast je u interesu Brisela i EU..

U svom intervjuu, Kosor je komentirala dugovječnost političara na vlasti, rekavši da takvi lideri često gube realnu percepciju stvarnosti i ne razumiju stvarne potrebe ljudi. Također, osvrnula se na ulogu Europske unije u procesu demokratizacije Srbije i predviđanja za budućnost medijskog prostora.

Kosor je u razgovoru naglasila kako političari koji ostaju predugo na vlasti, poput predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, gube kontakt s realnošću i postaju udaljeni od stvarnog života svojih građana.

“Dugovječnost na vlasti zaista izobličuje sliku stvarnosti u očima ljudi. Oni više ne znaju šta je stvarnost i kako ljudi žive i šta žele. Mislim da to Vučić definitivno ne razumije”, izjavila je Kosor, dodajući kako bi Vučić, da je svjestan stvarne situacije, već sam otišao s vlasti.

Osim toga, Kosor je iznijela kritiku na račun Europske unije, koja, prema njenom mišljenju, nije dovoljno angažirana u procesu demokratizacije Srbije. “Kažem, potpuno su nezainteresovani, to govori o tome da je prijetvorna svaka izjava ovog vodstva EU da žele proširenje EU. To je prijetvorno, ne žele”, poručila je Kosor.

Dodala je da je otvaranje pregovora o pristupanju Srbije EU i otvaranje poglavlja 23 bio trenutak u kojem su vlasti EU trebale reagirati i upozoriti Srbiju na stanje u zemlji. “Zašto su toliki omladinci na ulici i zašto se smrzavaju? Zašto i umirovljenici?”, pitala je Kosor, upućujući kritiku na neadekvatnu reakciju Europske unije.

Bivša premijerka nije propustila ni istaknuti simboličnu sliku protesta u Srbiji, gdje su se na ulicama okupili i umirovljenici i studenti.

“Meni je fascinantna slika da izlaze umirovljenici, onda im se pridružuju i studenti. Ta snaga i starih i mladih je poruka EU”, istaknula je Kosor, podsjećajući da miran i demokratski razvoj Srbije leži u interesu Brisela i Europske unije.

Kada je riječ o podršci koju Vučić uživa u Europskoj uniji, Kosor smatra da većina lidera zemalja EU nije sklona njegovoj politici.

“Ne bih rekla da se slažu s njim. Mogli bismo pobrojati možda jednog ili dvojicu lidera koji ga razumiju i tapšu po ramenu, ali većina EU ga ne podržava”, izjavila je Kosor.

Ona je također naglasila važnost da novinari postavljaju važna pitanja o tome zašto EU šuti o situaciji u Srbiji i koje bi posljedice mogao imati trenutni politički trenutak u toj zemlji.

Kosor se osvrnula i na promjene koje donosi digitalna era, predviđajući kraj tradicionalnih medija.

“Mislim da definitivno dolazi kraj klasičnim medijima kakvim poznajemo. Novine se sve manje čitaju i kupuju. Moj je dan bio nezamisliv bez hrpe dnevnih novina koje su izlazile. Ta era je završena i došla je nova druga era koja ima dobre strane, ali i zastrašujuće posljedice”, zaključila je Kosor.

S obzirom na pritisak na novinare i sve manji utjecaj medija na politiku, bivša premijerka upozorava da je sve manje novinara koji se usuđuju postavljati teška pitanja i baviti se ozbiljnim istraživačkim novinarstvom.