Njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) u svom najnovijem članku analizira boravak Milorada Dodika, predsjednika bosanskih Srba, u Moskvi.
FAZ piše da je Dodik u ponedjeljak navečer iz glavnog ruskog grada objavio video u trajanju od dvije minute i 13 sekundi, u kojem stoji ispred Groba neznanog vojnika uz vječni plamen. Tom prilikom izjavio je da je stigao kako bi odao počast “28 milijuna Rusa” poginulih u Drugom svjetskom ratu.
Njemački list primjećuje da Dodik u svom narativu ignoriše činjenicu da su u ratu stradali i Ukrajinci te ostali građani bivšeg Sovjetskog Saveza, fokusirajući se isključivo na Ruse.
FAZ također podsjeća na višednevne spekulacije o tome gdje se Dodik nalazio nakon posljednje poznate lokacije – Izraela, gdje je prisustvovao konferenciji protiv antisemitizma. Nakon toga je navodno viđen u Beogradu, ali se potom gubi trag njegovom kretanju.
List naglašava da je Dodikova lokacija od značaja jer se protiv njega u Bosni i Hercegovini traži međunarodni nalog za hapšenje. Ova situacija postavlja izazove ne samo za Dodika već i za visokog predstavnika Christiana Schmidta i bosanske vlasti, koje sada moraju pokazati sposobnost provođenja zakona.
Putin kao zaštitnik Dodika
FAZ navodi da Dodiku u Rusiji ne prijeti neposredna opasnost, budući da ga Vladimir Putin štiti. Dodik je u posljednje vrijeme učestalo boravio u Rusiji, uključujući posjete Kremlju, Sankt Petersburgu i Kazanju. Ruske vlasti su već ranije kritikovale pravosudni progon Dodika, a Putin je početkom marta u razgovoru s Aleksandrom Vučićem izrazio “solidarnost” s liderom bosanskih Srba.
Ipak, FAZ primjećuje da čak ni Kremlj nije bio spreman za Dodikov nenajavljeni dolazak, što ukazuje na određenu nesigurnost u njegovim planovima.
Finansijski problemi Republike Srpske
Berlinski Tageszeitung (TAZ) se fokusira na ekonomsku situaciju u Republici Srpskoj, ističući da je entitet u finansijskoj krizi. List navodi da Dodikovi pokušaji otcjepljenja nisu uspjeli, dok zahtjev za izdavanje međunarodne potjernice dodatno komplikuje njegov položaj.
Također, TAZ piše o izazovima provođenja naloga za hapšenje. Policija RS-a je pod Dodikovom kontrolom i vjerovatno ne bi postupila protiv njega, dok bosanska državna agencija SIPA nailazi na unutrašnje otpore. EUFOR, s druge strane, ne želi preuzeti odgovornost za njegovo hapšenje.
Njemački mediji zaključuju da se Dodik suočava s političkom izolacijom. Njegova posjeta Izraelu izazvala je diplomatske tenzije, jer ga izraelske vlasti ne smatraju poželjnim. Osim toga, Srbija, na koju se ranije oslanjao, suočava se s unutrašnjim političkim previranjima, što ograničava podršku koju mu može pružiti Aleksandar Vučić.
TAZ zaključuje da Dodik, uprkos pokušajima da se predstavi kao žrtva međunarodne zavjere, sve više gubi manevarski prostor na međunarodnoj sceni. S obzirom na to da se nalazi u Moskvi, ostaje neizvjesno kako i kada planira povratak, te šta će to značiti za njegovu političku budućnost.
Komentar