NJEMAČKI SEKRETAR UPOZORIO: “Moramo nastaviti sa sankcijama protiv Dodika, on želi podijeliti BiH!”

Narodni poslanici Bundestaga održali su žustru raspravu o produženju mandata njemačkim vojnicima u sklopu misije EUFOR Althea u BiH, uz snažne kritike upućene predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku.

Ginter Kirhbaum, državni sekretar u njemačkoj vladi, istakao je da Dodik provodi politiku podjela unutar BiH i da zato Njemačka mora nastaviti politiku sankcija prema njemu. Kirhbaum je pozvao Bundestag da podrži produženje vojne misije kao ključni čin stabilnosti za Zapadni Balkan i Evropu. Podsjetio je i da je njemačka ministrica vanjskih poslova, Ana Lirman, bila meta prijetnji tokom posjete RS-u.

“Situacija je veoma krhka jer postoji jedan Milorad Dodik koji s pratnjom u Republici Srpskoj provodi politiku podjela Bosne i Hercegovine”, upozorio je Kirhbaum.

Zabrinutost zbog Dodikove politike izrazio je i parlamentarni državni sekretar za odbranu Nils Šmid, istakavši da su EUFOR i NATO spriječili povratak oružanih sukoba nakon rata koji je odnio više od 100.000 života. On je dodao da je trenutno u BiH angažovano 35 njemačkih vojnika koji djeluju u Sarajevu i posmatračkim timovima.

Zastupnici su raspravljali i o ulozi visokog predstavnika Christiana Schmidta, kojem su predstavnici desničarskog AfD-a osporili legitimitet, nazivajući ga “neimenovanim i neizabranim strancem”.

Istovremeno, opozicioni zastupnici iz stranaka Ljevica i Zeleni kritikovali su uticaj Srbije i Rusije na destabilizaciju BiH. Posebno je spomenuta podrška predsjednika Srbije Aleksandra Vučića Miloradu Dodiku.

“Zapadni Balkan je otvorena vrata za Rusiju. EUFOR nije samo faktor stabilnosti, već i ključna prepreka za širenje autoritarnih interesa Kremlja”, rekao je Peter Bejer iz CDU/CSU.

Zastupnik Boris Mijatović (Zeleni) je istakao da Dodik izbjegava hapšenje uprkos pravosnažnoj presudi, dok je Adis Ahmetović iz SPD-a osudio AfD zbog relativizacije ratnih zločina i separatizma.

Zajednička poruka većine govornika bila je jasna – Njemačka mora ostati dosljedna u podršci teritorijalnom integritetu BiH, evropskom putu zemlje i nastavku međunarodne vojne prisutnosti kako bi se očuvala mir i stabilnost u regiji.