Ova balkanska država bliže EU nego ikad: Costa podržao ubrzanje integracija

Albanija bi mogla postati članicom Evropske unije prije kraja desetljeća, izjavio je u četvrtak predsjednik Evropskog vijeća António Costa, tokom službene posjete Tirani.

„Ako Albanija nastavi istim tempom reformi, sasvim je moguće da se pridruži Evropskoj uniji prije 2030. godine“, kazao je Costa na zajedničkoj konferenciji za medije s albanskim premijerom Edijem Ramom, naglasivši da je sve u rukama albanskog političkog vodstva.

„Evropska unija prepoznaje napore koje je Albanija do sada uložila. Međutim, proces pridruživanja nije automatizam – on zahtijeva dosljednu posvećenost reformama, vladavini prava, nezavisnosti institucija i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije“, dodao je Costa.

Premijer Edi Rama, koji je nedavno osigurao četvrti uzastopni mandat na čelu države sa svojom Socijalističkom partijom, zahvalio se na podršci iz Bruxellesa i potvrdio da je evropski put Albanije „nepovratan“.

U izbornim govorima Rama je isticao da će njegova vlada ubrzati reforme kako bi Albanija ispunila uslove za punopravno članstvo do 2030. godine.

„Naš narod je umoran od čekanja. Vrijeme je da se trud naših građana prepozna i nagradi. Albanci su evropski narod i zaslužuju svoje mjesto za stolom evropske porodice“, rekao je Rama.

Albanija je status kandidata za članstvo u EU dobila 2014. godine, a formalni pregovori su počeli 2022. Proces je bio usporen zbog unutrašnjih izazova, ali i zbog zasićenja proširenjem unutar same Unije.

Međutim, posljednjih godina zabilježen je određeni napredak, posebno u jačanju pravosuđa i suzbijanju korupcije – jednog od ključnih uvjeta iz briselskog paketa reformi.

Evropski zvaničnici ističu da je Albanija važan partner u regionu zapadnog Balkana, te da njeno članstvo u EU predstavlja strateški cilj koji može doprinijeti stabilnosti i prosperitetu cijelog regiona.

Takođe, Albanija je članica NATO-a od 2009. godine, što dodatno osnažuje njen međunarodni profil.

U kontekstu geopolitičkih previranja, ubrzanje proširenja Unije na Zapadni Balkan sve više se smatra prioritetom, posebno nakon agresije Rusije na Ukrajinu, što je promijenilo percepciju o važnosti stabilnog i integrisanog Balkana unutar EU.