Ruski izvoz prirodnog plina u Europu preko Ukrajine prestao je s prvim satima nove godine nakon isteka tranzitnog ugovora, čime je završena era sovjetskih plinovoda koji su desetljećima opskrbljivali europsko tržište. Zaraćeni Moskva i Kijev nisu postigli dogovor o nastavku protoka, što je dodatno zakompliciralo već narušene energetske odnose, prenosi HRT.
Ruski energetski gigant Gazprom priopćio je da je isporuka plina preko Ukrajine obustavljena u 8 sati po moskovskom vremenu, dok je ukrajinsko Ministarstvo energetike nešto ranije objavilo prekid tranzita u 7 sati ujutro, pozivajući se na “nacionalnu sigurnost”.
“Zaustavili smo tranzit ruskog plina. Ovo je povijesni događaj – izjavio je ukrajinski ministar energetike German Galuščenko, naglašavajući kako Rusija gubi tržišta i suočava se s financijskim gubicima.
Rat i geopolitika u pozadini odluke
Prekid tranzita nije iznenađenje s obzirom na rat između Rusije i Ukrajine, koji traje od veljače 2022. godine. Ukrajina je od početka sukoba bila odlučna u namjeri da ne produlji petogodišnji ugovor s Gazpromom. Zatvaranje ove ključne rute označava kraj desetljeća napetosti započetih ruskim pripajanjem Krima 2014. godine. Ukrajina je već 2015. prestala kupovati ruski plin za vlastite potrebe.
Tranzit plina kroz Ukrajinu nekad je činio polovicu ukupnog ruskog izvoza plina u Europu. Ipak, Rusija sada koristi alternativne rute poput plinovoda Turski tok, koji prolazi ispod Crnog mora i opskrbljuje Tursku te dijelove srednje Europe, uključujući Mađarsku i Srbiju.
Europska unija ubrzala je napore za smanjenje ovisnosti o ruskom plinu nakon početka rata u Ukrajini, tražeći alternativne izvore energije. Zemlje poput Slovačke i Austrije već su osigurale nove opskrbne pravce, a Austrija je u prosincu raskinula dugoročni ugovor s Gazpromom.
Energetska neovisnost
Slovački premijer Robert Fico, poznat po bliskim odnosima s Moskvom, osudio je ukrajinsku odluku i posjetio Kremlj kako bi raspravljao o posljedicama. Fico je Bruxellesu uputio pismo u kojem je opisao ovu odluku kao “iracionalnu i štetnu” za europsko gospodarstvo, prijeteći prekidom opskrbe električnom energijom Ukrajini, koja se već suočava s razorenom energetskom infrastrukturom.
Prekid tranzita donosi financijske gubitke i Ukrajini i Rusiji. Ukrajina će izgubiti oko 800 milijuna dolara godišnje u tranzitnim naknadama, dok će Gazprom ostati bez približno 5 milijardi dolara prihoda od prodaje plina. Rat je gotovo uništio Gazpromovu dominaciju na europskom tržištu, koja je nekad činila 35 posto ukupne potrošnje plina.
Zatvaranje plinovoda koji prolaze kroz Ukrajinu posljednji je u nizu prekida opskrbe ruskog plina Europi. Plinovod Jamal-Europa kroz Bjelorusiju zatvoren je, dok je Sjeverni tok preko Baltičkog mora oštećen eksplozijama 2022. godine. U svom vrhuncu, različite tranzitne rute isporučivale su 201 milijardu prostornih metara plina Europi 2018. godine, dok je 2023. taj broj pao na svega 15 milijardi.
Izvanredno stanje
Moldavija, jedna od najsiromašnijih zemalja regije, teško je pogođena ovom krizom. Zemlja je proglasila 60-dnevno izvanredno stanje i najavila smanjenje potrošnje plina za trećinu kako bi se nosila s posljedicama.
”
„Nema grijanja ni tople vode”, izjavila je telefonski zaposlenica lokalne energetske kompanije Tirasteploenergo iz Tiraspolja, glavnog grada Pridnjestrovlja. Dodala je kako ne zna koliko će ova situacija potrajati.
Pridnjestrovlje je proruska regija koja se odvojila od ostatka Moldavije nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine. Plin iz Rusije dobivali su preko Ukrajine, no taj je pravac isporuke prekinut u srijedu zbog isteka tranzitnog sporazuma između dviju zaraćenih zemalja.
Gazprom je u svojem priopćenju optužio Ukrajinu za odbijanje obnove sporazuma, tvrdeći da je time onemogućen daljnji tranzit ruskog plina prema Europi. Prema njihovim riječima, prekid je tehnički i pravno neizbježan.
VIŠE⬇️
JELENA KARLEUŠA GURNULA ŽENU IZ PUBLIKE: Snimak sa nastupa kruži mrežama..(VIDEO)
JELENA KARLEUŠA GURNULA ŽENU IZ PUBLIKE: Snimak sa nastupa kruži mrežama..(VIDEO)
Leave a Reply