Savjeti za hitne slučajeve tokom ljetnih vrelina.

Znamo li unaprijed prepoznati znakove koji ukazuju da bi se nama to brzo moglo desiti?

Šta uraditi ako nam se to desi na ulici?

Šta bez straha učiniti ako vidimo da su drugi u takvoj situaciji?

Šta ako primjetimo čudne simptome nakon uboda insekata? Na cijeli niz pitanja važna pojašnjenja i odgovore za N1 dala je specijalistica porodične medicine, doktorica Belma Etemi Koco.

“Voda je ono što moramo konstantno unositi, ne koka kolu, ne slatka pića, ne gazirana pića. Sokovi su ‘ulijevanje iz šupljeg u prazno’ jer šećer u njima pokupi tečnost koju s njima unesemo. Koristite najobičniju vodu, a odlične su i infuzije za piti koje možemo kupiti u apoteci. Otope se u prokuhaloj vodi, ali ih većina nema lijep ukus pa zbog toga ljudi nisu naviknuti na njih. Možemo si pomoći i sportskim napicima koji sadrže jako puno elektrolita”, savjetuje sagovornica N1.

Ipak, za razliku od navika većine, preporučuju se topliji napici koji neće stegnuti krvne žile.

Prilikom izlazaka savjetuje da se pokrije koža nošenjem dugih rukava.

Kako prepoznati da bi nam moglo poziliti?

Doktorica naglašava kako je jako važno moći prepoznati naznake toga da nismo dobro. One se u ovakvim okolnostima vrlo često očituju i zujanjem ušiju, ali i u sužavanju vidnog polja – odjednom sve može da postane tamnije ili blještavije, srce počinje jako da lupa.

“Kada to primjetimo ne smijemo šutiti i trpiti. Moramo obavijestiti nekog pored nas. To može spasiti život, najveća greška je šutiti”, naglasila je.