„Svi koji se ne smatraju nacionalistima, treba da izađu na ulice zbog ove sramne odluke“

Bajaga i Instruktori, jedan od najpoznatijih rok sastava na prostoru bivše Jugoslavije, imali su zakazan koncert u Sisku povodom obilježavanja Dana grada, 4. juna. Ipak, na iznenađenje mnogih građana i fanova, koncert je naprasno otkazan bez prethodne najave, što je izazvalo brojne reakcije u javnosti.

Povodom ove odluke oglasio se i poznati hrvatski istoričar Hrvoje Klasić, koji je rodom iz Siska. On je izrazio razočaranje zbog otkazivanja koncerta i istakao kako ovakvi postupci šalju lošu poruku o otvorenosti i kulturnoj zrelosti zajednice. Klasić je naglasio da muzika treba da spaja ljude, a ne da bude sredstvo političkih ili ideoloških podjela.

Otkazivanje koncerta izazvalo je lavinu komentara na društvenim mrežama, gdje su se građani pitali zašto je do toga došlo i da li iza svega stoji pritisak određenih grupa ili pojedinaca. Organizatori se još nisu zvanično oglasili povodom razloga otkazivanja, ostavljajući javnost bez odgovora i prostora za spekulacije.

U međuvremenu, fanovi benda izrazili su podršku muzičarima, ističući da njihova muzika i dalje ima snažnu poruku mira, ljubavi i zajedništva, uprkos svemu.

„Nakon što sam čuo vest da su nove, HDZ-ove, vlasti otkazale unapred dogovoren koncert u Sisku, moram priznati da se prvi put sramim što sam Siščanin. Najmanje što bi se u ovom trenutku moglo uraditi je da svi oni koji su kupili kartu, ali i svi oni koji se ne smatraju nacionalistima, izađu na ulicu i tako pokažu novom gradonačelniku šta misle o njegovoj sramnoj i kukavičkoj odluci“, započeo je on, piše Index.hr.

„Kukavičkoj zato što, umesto da bude frajer i kaže kako neće davati novac bendovima iz Srbije, šalje izjave da u gradskoj blagajni nema novca. Zanima me koju će još unapred dogovorenu manifestaciju otkazati.

Preti li ista sudbina i Zabranjenom pušenju koje bi u Sisku trebalo nastupiti veče pre Bajage? Moram priznati da sam se nadao da će novi gradonačelnik, kao mlad i školovan čovek, pokazati više civilizacijskog kapaciteta. Ali, nažalost, bio sam u krivu.

Ako mu toliko smeta muzika koju izvode srpski izvođači, nadam se da će pokrenuti inicijativu da u svom gradu, ali i po svim ostalim gradovima, ugostiteljski objekti prestanu puštati srpski turbo-folk, koji je očito melem za uši većini mladih Hrvata, pa i Siščana“, dodao je on i zaključio:

„Naravno, bojim se da do takve inicijative neće doći, nego je mišiće, ali pre svega nekulturu, sisački gradonačelnik odlučio pokazati na čoveku koji njemu i njegovim stranačkim drugovima može biti uzor u izgradnji mira, tolerancije, suživota i demokratije. Sisak se ponosi svojom istorijom još od vremena starog Rima.

A upravo se jedna od meni omiljenih Bajaginih pesama zove ‘Rimljani’. Jedan od stihova iz te pesme Bajaga sigurno nije napisao misleći na Sisak, ali bi se u njemu sad oni na vlasti u tom gradu trebali prepoznati: ‘Južna plemena ratnička su stigla ispod zidina. I sve je više barbara a sve je manje Rimljana’. Razlika je ta što ovaj put barbari nisu došli pod zidine nego se nalaze unutar zidina (Siska)“.