Rođeni Sarajlija, Ognjen Tadić, kazao je za Srnu da će “političko Sarajevo platiti cijenu mržnje koju je sijalo svih ovih godina i da je član Predsjedništva BiH Željko Komšić u pravu kada strepi od toga, te da opozicija u Republici Srpskoj to konačno treba da shvati i prestane da im kupuje vrijeme”.
Povodom osvrta Komšića na Minhensku sigurnosnu konferenciju, Tadić je rekao Srni da se “političko Sarajevo našlo u opsadi koju je samo sebi stvorilo agresivnim ponašanjem prema Dejtonskom sporazumu, Srpskoj, Srbima, Hrvatima, Srbiji, Hrvatskoj, hrišćanskom karakteru EU, Rusiji, Kini, ostalim zemljama BRIKS-a, a posljedično i prema SAD putem mržnje prema predsjedniku Donaldu Trumpu”.
On je dodao da Komšić nije morao potegnuti put čak do Minhena da bi došao do zaključaka koje je prenio javnosti.
“Mogao je u svom sarajevskom kabinetu pročitati moj tekst koji je pod naslovom ‘Sarajevski tunel’ objavljen 24. januara ove godine. Za nas je bitno reći da to konačno trebaju shvatiti i lideri opozicionih stranaka iz Republike Srpske i da prestanu političkom Sarajevu kupovati vrijeme svojim besmislenim političkim vratolomijama u zajedničkim organima BiH”, dodao je Tadić.
Komšić je u osvrtu na Minhensku sigurnosnu konferenciju, između ostalog, naveo da je centralni događaj bio govor potpredsjednika SAD Jamesa Davida Vancea koji je “bio nemilosrdan prema Evropi” i da za Evropu dolaze teška vremena.
“Prvo što trebamo da uradimo je buđenje iz slatkih snova u kojima nas neko drugi brani i brine za nas. U ovakvom svijetu koji se još rađa, niko to neće uraditi. Krajnji je trenutak da se okrenemo sebi. Nema više Murphyija i Obriana, , “stručnjaka” za Balkan i BiH”, naveo je Komšić.
On je dodao da se Christan Schmidt sklonio u najdublju rupu i da se ne pojavljuje, a sve o čemu misli su rezultati novih izbora u Njemačkoj i nada se da bi, nekim čudom, mogao politički da preživi”.
Saznaj više ⬇️
Na Međunarodni aerodrom Sarajevo jučer su iz Sjedinjenih Američkih Država stigli deportovani Aladin Muminović i Hani El-Šaer. Ova deportacija je dio šireg procesa u kojem se očekuje povratak ukupno 181 osobe iz SAD u Bosnu i Hercegovinu. Njih dvojica su dio prve prioritetne grupe od šest osoba koje će biti vraćene u narednom periodu.
PRISTIŽU OSUĐENICI IZ SAD-a: Sa aerodroma u Sarajevu u slobodu?
Po slijetanju aviona, Muminovića i El-Šaera su preuzeli pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Granične policije BiH. S njima je odmah obavljen informativni razgovor, nakon čega su, budući da su već odslužili svoje zatvorske kazne u SAD-u, pušteni na slobodu.
Aladin Muminović, 38-godišnjak iz Cazina, u Sjedinjenim Američkim Državama je bio osuđen zbog posjedovanja nedozvoljenih supstanci. Pored toga, u New Hampshireu je osuđen jer je na susjedovo vozilo bacio molotovljev koktel te mu automobil razlupao bejzbol palicom. Ova djela su dovela do njegove zatvorske kazne, nakon čega je uslijedila odluka o deportaciji.
Hani El-Šaer, 42-godišnjak rođen u Saudijskoj Arabiji, također je imao kriminalni dosije u SAD-u. On je osuđen zbog posjedovanja neregistrovanog vatrenog oružja s uklonjenim serijskim brojem. Nakon izdržane kazne, američke vlasti su odlučile da ga deportuju u Bosnu i Hercegovinu.
Glasnogovornica SIPA-e, Jelena Miovčić, potvrdila je da su institucije BiH provele neophodne procedure kako bi se osigurao prijem deportovanih lica. “SIPA, Služba za poslove sa strancima i Granična policija BiH su održali niz sastanaka s drugim nadležnim institucijama kako bi koordinirali aktivnosti primopredaje deportovanih građana. Sve agencije imaju spremne timove za ove aktivnosti”, izjavila je Miovčić.
Očekuje se da će u narednim sedmicama biti realizovane nove deportacije osoba sličnog pravnog statusa. Ovo je dio šire strategije povratka stranih državljana s kriminalnim dosjeima u njihove matične zemlje, u skladu s međunarodnim sporazumima o sigurnosti i migracijama.
Komentar