Gruzijska vladajuća stranka ‘Gruzijski san’ objavila je 28. novembra da će ova zemlja prekinuti pregovore s Evropskom unijom do kraja 2028. godine i odbiti budžetska sredstva iz EU. Ova odluka označava dramatičan prekid proevropskog puta Gruzije, koja je svoje članstvo u EU zapisala u ustav. U saopćenju, vladajuća stranka optužila je Evropsku uniju za “uvrede”, “ucjene” i “organizaciju revolucije” u zemlji, prenosi Dnevno.hr.
“Odlučili smo da nećemo pitanje otvaranja pregovora s Evropskom unijom staviti na dnevni red do kraja 2028. Također, odbijamo bilo kakva budžetska sredstva iz Evropske unije do kraja 2028.”, piše u saopćenju. Premijer Irakli Kobakhidze dodatno je istaknuo da bi članstvo u EU moglo naštetiti gruzijskoj privredi, jer bi zahtijevalo ukidanje određenih viznih i trgovinskih sporazuma s drugim zemljama.
U zemlji veličine Hrvatske (3,7 miliona stanovnika) mjesecima već rastu napetosti između vladajuće stranke i onih koji je optužuju za provođenje sve autoritarnije, proruske politike. Je li to dovoljna naznaka da je ‘Gruzijski San’ namjestio izbore kako bi okrenuo državu prema Putinu? Po svemu sudeći, državica na južnom Kavkazu tone u politički haos. Pregovori s EU naprasno prekinuti, barikade na ulicama Tbilisija, a predsjednica ne želi odstupiti… Istražujemo, šta se to događa u Gruziji?
Georgian President Salome Zourabichvili walks up to riot police which refuse to talk to her. Do you serve Georgia or Russia? Zourabichvili asks an officer. pic.twitter.com/EGbp5GijFk
— Formula NEWS | English (@FormulaGe) November 28, 2024
Nemiri u Tbilisiju
Demonstranti i policija već danima se sukobljavaju u glavnom gradu Gruzije Tbilisiju. Građani Gruzije žestoko su protiv odluke vlade da prekine pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji.
“Ovdje sam iz vrlo jednostavnog razloga, da branim svoju evropsku budućnost i demokratiju svoje zemlje”, rekao je jedan od demonstranata.
https://twitter.com/i/status/1862223388896297282
Gruzijska prozapadna predsjednica Salome Zurabišvili pozvala je na vršenje pritiska na Ustavni sud da poništi prošlomjesečne izbore na kojima je pobijedila stranka ‘Gruzijski san’. I opozicija i Zurabišvili slažu se da su izbori namješteni. Gruzijski mediji izvijestili su o demonstracijama u najmanje osam gradova i mjesta.
EU i Sjedinjene Države uznemireni su ovim potezima koje vide kao skretanje Gruzije s prozapadnog puta i natrag prema ruskoj sferi utjecaja. S druge strane, iz stranke ‘Gruzijski san’ tvrde da djeluju kako bi odbranili suverenitet zemlje od vanjskog uplitanja. Sigurnosni dužnosnik Dmitrij Medvedev, bivši ruski predsjednik, rekao je da je u toku pokušaj revolucije i napisao na Telegramu da se Gruzija “brzo kreće ukrajinskim putem, u mračni ponor. Obično takve stvari završe vrlo loše”.
Kremlj službeno još nije komentirao najnovije događaje u Gruziji, ali već dugo optužuje Zapad za poticanje revolucija u postsovjetskim zemljama koje Moskva još uvijek smatra dijelom svoje sfere utjecaja. Gruzijski premijer Kobahidze odbacio je najavu Washingtona u subotu da prekida strateško partnerstvo s Gruzijom, dodavši da će razgovarati s novom administracijom izabranog predsjednika Donalda Trumpa kad preuzme dužnost u januaru. Predsjednica Zurabišvili rekla je u subotu da neće odstupiti kada joj mandat završi kasnije u decembru budući da je novi parlament nelegitiman i da nema ovlasti imenovati njenog nasljednika. alt Guliver: (AP Photo/Zurab Tsertsvadze)
Ukrajinski scenarij u Gruziji
Trenutni događaji u Gruziji podsjećaju na situaciju koja je prethodila ukrajinskoj Revoluciji dostojanstva 2013. godine, smatra bivši ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba.
U izjavi za Ukrajinsku Pravdu, Kuleba je naglasio kako Gruzija prolazi kroz sličan scenarij, iako na drugačiji način.
“Tragično je što ono što vidimo u Gruziji podsjeća na ukrajinsku borbu iz 2013., ali s različitim posljedicama,” izjavio je Kuleba.
Istakao je kako gruzijska vlada, na čelu s premijerom Iraklijem Kobakhidzeom, koristi obećanja o izbjegavanju “ukrajinskog scenarija” kao izliku za postupne ustupke prema Rusiji.
Kuleba je povukao paralelu između sadašnje gruzijske situacije i događaja u Ukrajini 2013. godine, kada je tadašnji predsjednik Viktor Janukovič obustavio proces potpisivanja Sporazuma o pridruživanju s Evropskom unijom.
“Tada su Ukrajinci ustali kako bi odbranili svoju slobodu i promijenili tok historije”, napisao je Kuleba, ističući sličnosti s trenutačnim prosvjedima u Tbilisiju, prenosi Ukrainska Pravda.
Prema Kulebi, trenutni scenarij u Gruziji razvija se prema predvidivom obrascu: “Prvo oduzimaju slobodu, zatim se koristi represija, ekonomski prosperitet nestaje, a na kraju Rusija preuzima kontrolu.”
Kuleba je pozvao građane Gruzije da prepoznaju važnost trenutka i ne dopuste vladi da im ukrade budućnost.
“Ovo nije samo borba za proevropsku orijentaciju. Ovo je borba za pravo na slobodan i dostojanstven život,” istakao je.
Kritike iz Bruxellesa
Odluka o prekidu gruzijskih pregovora s Briselom došla je nakon što je Evropski parlament usvojio rezoluciju kojom se kritiziraju rezultati parlamentarnih izbora održanih u Gruziji 26. oktobra.
To je dodatno potaknulo nezadovoljstvo javnosti, a protesti koji su uslijedili kulminirali su nasilnim rastjerivanjem demonstranata od strane specijalnih snaga rano ujutro 29. novembra.
Gruzija, podsjećamo, historijski je bila jedna od najprozapadnijih bivših sovjetskih republika.
Oko 80 posto stanovništva podržava članstvo u EU, a zastava Unije vijori se uz nacionalnu na svim vladinim zgradama.
Međutim, odnosi između Gruzije i Bruxellesa naglo su se pogoršali posljednjih mjeseci.
EU je zamrznula gruzijski zahtjev za članstvo, kritizirajući vladajuću stranku zbog donošenja zakona o “stranim agentima” i LGBTQ pravima, koji su okarakterizirani kao prepreke evropskom putu.
Uz to, prošlogodišnji parlamentarni izbori označeni su kao neregularni, što je dodatno potaknulo napetosti.
Evropski parlament čak je pozvao na poništavanje rezultata izbora i uvođenje sankcija protiv ključnih dužnosnika Gruzijskog sna.
Leave a Reply