Austrijski mediji otkrili su nove, šokantne detalje brutalnog napada i silovanja austrijske penzionerke (74), koja je napadnuta u novembru prošle godine dok je šetala psa. Zbog ovog monstruoznog zločina uhapšeni su državljani Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Prema dostupnim informacijama, dvojica osumnjičenih su staricu presreli na ulici, nasilno je uhvatili i prisilili da uđe u automobil. Unutra je uslijedila serija brutalnih napada. Prisilili su je na oralni seks, dok su je istovremeno fizički zlostavljali. Kako prenose austrijski mediji, ovaj užasni incident dogodio se 30. novembra u Traiskirhenu, Donjoj Austriji, dok je nesretna žena šetala svojom uobičajenom rutom.
Napadači su je iznenada uvukli u automobil, a prije nego što je shvatila šta se dešava, bila je primorana na ponižavajući čin. U trenutku dok se opirala, jedan od osumnjičenih ju je brutalno čupao za kosu i šamarao, dodatno je zastrašujući i ponižavajući.
Ove užasne radnje dokumentovane su prilikom naknadnog medicinskog pregleda u bolnici, gdje su ljekari potvrdili brojne povrede koje ukazuju na težinu napada. Prema riječima njenog advokata Rajmunda Šulera, napadači su prvo pitali nesretnu ženu koliko ima godina.
U očajničkom pokušaju da ih odvrati od daljnjeg zlostavljanja, ona je slagala rekavši da ima 76 umjesto 74 godine, nadajući se da će to odvratiti napadače. Na njenu užasnutost, jedan od njih je samo cinično prokomentarisao: “Dobro je, ne možeš da ostaneš trudna onda.”
Srećom, očajnički krikovi nesretne žene nisu prošli neopaženo. Prolaznici koji su se našli u blizini čuli su njene pozive u pomoć i odmah reagovali.
Ubrzo je stigla policijska patrola koja je uspjela da pronađe osumnjičene nakon kraće potrage. Svjedoci su u prvom trenutku mislili da se radi o pljački, ali kada su čuli stravične detalje, bili su šokirani onim što se dogodilo.
Žrtva je, kako prenose austrijski mediji, nakon napada bila u stanju teškog šoka i straha. Dodatno ju je zastrašila prijetnja napadača, koji su joj poručili: “Ako nekome kažeš, pronaći ćemo te.”
No, zahvaljujući brzoj reakciji prolaznika i policije, osumnjičeni su ubrzo uhapšeni. Riječ je o 21-godišnjem državljaninu Bosne i Hercegovine i 29-godišnjem državljaninu Hrvatske.
Toksiološki testovi pokazali su da su obojica bili pod uticajem narkotika u trenutku napada, što dodatno otežava njihov pravni položaj. Trenutno se nalaze u zatvoru u Viner Nojštatu, gdje čekaju suđenje. Tokom prvih saslušanja, nisu se izjasnili o optužbama.
Advokat Šuler izjavio je da se njegova klijentkinja našla na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme, ali da se nada kako će sud donijeti pravednu presudu koja će odgovarati težini počinjenog zločina.
“Nadam se da će njihova kazna biti primjerena užasnom aktu koji su počinili. Također, njihova kazna bi trebala da posluži i kao upozorenje drugima. Ovakvi zločini ne smiju proći nekažnjeno”, rekao je Šuler, prenose austrijski mediji.
Ovaj slučaj izazvao je zgražavanje u austrijskoj javnosti i ponovno otvorio debatu o sigurnosti starijih građana, kao i o potrebi strožih kazni za seksualne prestupnike. Policija i nadležne službe pozvale su sve građane da prijavljuju sumnjivo ponašanje i pomognu u prevenciji sličnih incidenata u budućnosti.
Saznaj više ⬇️
Reprezentativna karijera Mesuta Ozila u Njemačkoj završena je 2018. godine nakon što su on i Ilkay Gundogan imali srdačan susret s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Došlo je do žestokog udara od strane njemačke javnosti. Gundogan se odlučio izviniti i nastavio je s igrama za nacionalni tim, ali Ozil nije imao namjeru da se pravda zbog fotografije. Smatrao je da ga je Fudbalski savez Njemačke diskriminisao i više nije želio nastupati za ovu selekciju.
“Ne mogu predstavljati Njemačku na međunarodnom nivou dok se suočavam s rasizmom i nepoštovanjem. Dok sam nosio njemački dres osjećao sam ponos i uzbuđenje, ali više ne osjećam iste stvari.
Ova odluka je bila veoma teška, a na nju su me natjerali nepoštovanje prema mojim turskim korijenima i pokušaji da se moje ime iskoristi u političke svrhe od strane FS Njemačke.
Tako ne želim igrati fudbal. Ne mogu mirno posmatrati sve jer je takva diskriminacija neprihvatljiva”, rekao je Ozil 2018. godine, a potom je dodao:
“Nijemac sam bio kad smo pobjeđivali.
Čim izgubimo onda sam migrant”…
Gulizar je imala veliki utjecaj na Mesuta
Ozil s porodicom sada živi u Istanbulu. Turska je jedina njegova domovina, a u razgovoru za Vav TV dotakao se teme oko reprezentacije i zašto nije zaigrao za Tursku.
“Ne želim puno pričati na ovu temu. Stvari nisu onakve kakvim su se predstavile ranije”, govori Ozil i nastavlja:
“Mnogi su u medijima profitirali na mom imenu. Mnogo stvari se desilo u prošlosti i nakon toga sam odabrao Njemačku.”
“Ne želim otvarati stare teme. Moja karijera je gotova, imao sam dosta uspjeha s Njemačkom i ne želim iskazati nepoštovanje prema toj selekciji”, rekao je Ozil.
Vjeruje se da je zapravo politika razlog što Ozil nije odabrao Tursku kao reprezentaciju koju će predstavljati. Nikad nisu otkriveni detalji razgovora s FS Turske i Ozil ih ni dan danas ne želi saopštiti.
On je u dresu Njemačke imao dosta uspjeha. Najveći je svakako osvajanje Svjetskog prvenstva 2014. godine, te treće mjesto 2010. godine. Dres Elfa oblačio je 92 puta i postigao je 23 gola. Nastupao je i za omladinske selekcije.
Utjecaj na fudbalski svijet
Ozilova odluka da napusti njemačku reprezentaciju izazvala je široke polemike i otvorila pitanja o diskriminaciji i identitetu u evropskom fudbalu. Njegova priča postala je simbol borbe protiv rasizma u sportu, a mnogi su ga podržali, smatrajući da je bio nepravedno tretiran.
Uprkos kritikama, Ozil je nastavio igrati na klupskom nivou, a posljednje godine karijere proveo je u Fenerbahčeu i Bašakšehiru. Njegov utjecaj na mlade igrače ostaje neizbrisiv, posebno za one s dvojnim državljanstvom koji se suočavaju s izazovima identiteta i pripadnosti.
Nakon povlačenja iz fudbala, Ozil se posvetio humanitarnim radovima i vlastitim poslovnim poduhvatima. Njegova fondacija pomaže djeci iz siromašnih porodica, a aktivno se zalaže za obrazovanje i sportsku inkluziju.
Njegova karijera možda je završena, ali debata o njegovom naslijeđu i tretmanu u Njemačkoj i dalje traje. Mnogi ga i dalje vide kao jednog od najtalentovanijih veznjaka svoje generacije, dok drugi smatraju da je njegova priča dokaz koliko politika može utjecati na sport.
Komentar