Reisul-ulema Husein-ef. Kavazović i mitropolit Hrizostom razgovarali o jačanju međureligijskog dijaloga u BiH
Danas je u uredu reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Husein-ef. Kavazovića, održan sastanak sa arhiepiskopom sarajevskim i mitropolitom dabrobosanskim Hrizostomom.
Prema službenom priopćenju, glavna tema razgovora bio je značaj međureligijskog dijaloga u bosanskohercegovačkom društvu, naročito u kontekstu izazova koji prate suživot različitih vjerskih zajednica u našoj zemlji.
Mitropolit Hrizostom informirao je reisul-ulemu da je, nakon konzultacija s patrijarhom Srpske pravoslavne crkve Porfirijem, te vladikama i episkopima, donio odluku da se SPC od 1. juna vraća u rad Međureligijskog vijeća Bosne i Hercegovine.
Reisul-ulema Kavazović pozdravio je ovu odluku, ističući potrebu za intenzivnijim i aktivnijim međureligijskim dijalogom na svim nivoima, posebno na lokalnoj razini.
Tokom sastanka razgovarano je i o pokretanju konkretnih inicijativa koje će doprinijeti međureligijskoj toleranciji i uzajamnom poštivanju među ljudima različitih etničkih i vjerskih zajednica u BiH.
Podsjetimo, Srpska pravoslavna crkva istupila je iz Međureligijskog vijeća Bosne i Hercegovine 31. januara 2023. godine. Mitropolit Hrizostom tada je naveo da Vijeće „mora ozdraviti“, kritikujući ga zbog, kako je rekao, šutnje o napadima na Srbe u BiH.
„Ako se Međureligijsko vijeće u Bosni i Hercegovini vrati na izvorne principe i postane aktivni pokretač zajedništva i dijaloga i moralni koordinator dobrih i susjedskih odnosa, mi ćemo sigurno razmotriti mogućnost našeg povratka“, izjavio je tada mitropolit Hrizostom.
Međureligijsko vijeće Bosne i Hercegovine djeluje kao nevladina organizacija od svog osnivanja 1997. godine, okupljajući Islamsku zajednicu, Srpsku pravoslavnu crkvu, Katoličku crkvu i Jevrejsku zajednicu. Njegov osnovni cilj bio je promovisanje pomirenja i suživota među narodima Bosne i Hercegovine nakon rata koji je završio 1995. godine.
Ovaj povratak Srpske pravoslavne crkve u Međureligijsko vijeće predstavlja važan korak ka obnovi dijaloga i jačanju međuvjerske saradnje u BiH.
Komentar