Vučić i Dodik u Banjoj Luci: Poruke o Dejtonu, podršci RS-u i reakcije na Heleza
Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik obratili su se danas medijima u Banjoj Luci nakon zvaničnog sastanka.
Tokom obraćanja, Dodik je ponovio svoje ranije stavove o budućnosti RS unutar Bosne i Hercegovine, dok je Vučić komentarisao političke izjave zvaničnika iz Sarajeva, posebno ministra odbrane BiH Zukana Heleza.
Dodik: Povratak na izvorni Dejton
Milorad Dodik je ponovo naglasio da Republika Srpska “nema ništa protiv” da ostane u okviru Bosne i Hercegovine, ali pod uslovom da se striktno poštuju odredbe izvornog Dejtonskog sporazuma.
“Naš stav je jasan i nepromijenjen. Ako se Bosna i Hercegovina vrati svom izvornom ustavnom poretku, mi nemamo problem da budemo njen dio. Ali ako se nastavi praksa nametanja rješenja koja nisu u skladu s Dejtonom, RS će tražiti druge mogućnosti za svoje djelovanje,” izjavio je Dodik.
On je također naglasio da entitet RS vodi samostalnu politiku u okviru svojih nadležnosti te da neće prihvatiti odluke koje dolaze iz, kako je rekao, “nelegitimnih institucija i međunarodnih predstavnika”.
Vučićev odgovor na izjave Heleza
Aleksandar Vučić je, između ostalog, reagovao na izjave ministra odbrane BiH Zukana Heleza, koji je prethodnog dana izjavio da je predsjednik Srbije primoran kao izbjeglica obilježiti Dan državnosti Republike Srbije van vlastite države.
“Ovaj vaš ministar u Savjetu ministara dođe i kaže ‘Vučića treba da uhapse, Vučić došao da prebjegne iz Beograda u Bugojno’… Ajde ljudi, pa jeste li normalni, šta vam je?! Nađete dvojicu Srba koji će da vam povlađuju i onda mislite da ste riješili sve probleme u životu. Ja sam na funkciji mnogo duže nego što su takvi u Savjetu ministara, koji će svakako brzo otići,” rekao je Vučić.
On je naglasio da ne razumije zašto se u Sarajevu vode takve polemike te dodao da su odnosi Srbije i Republike Srpske zasnovani na bratstvu, istorijskim vezama i međusobnoj podršci.
Podrška Srbiji Republici Srpskoj
Vučić je tokom konferencije ponovio da RS uvijek može računati na podršku Srbije i da će Beograd nastaviti da pomaže Banjoj Luci u skladu sa zakonima i sporazumima.
“Srbija će nastaviti da pruža podršku Republici Srpskoj, ne ugrožavajući i ne rušeći nikoga. Mi ćemo graditi mostove, pomagati razvoj i stajati uz naš narod, ali nećemo kršiti međunarodne sporazume niti voditi politiku sukoba,” poručio je Vučić.
On je također istakao da će Srbija nastaviti sa ekonomskim ulaganjima u RS, te podsjetio na projekte infrastrukture, obrazovanja i zdravstva koje Beograd finansira na teritoriji ovog entiteta.
Reakcije i politički odjek
Izjave Vučića i Dodika izazvale su niz reakcija u političkim krugovima BiH. Dok su predstavnici vlasti u RS pozdravili poruke iz Beograda, iz Sarajeva su stigle kritike na račun predsjednika Srbije zbog, kako navode, “miješanja u unutrašnje poslove Bosne i Hercegovine”.
Ostaje da se vidi kako će se dalje razvijati odnosi između Srbije i Bosne i Hercegovine, posebno u svjetlu stalnih političkih tenzija i različitih interpretacija Dejtonskog sporazuma.(S.B)
SAZNAJ VIŠE ⬇️
Dan državnosti Srbije u Banjoj Luci: Vučićev dolazak izazvao političke reakcije
Predstavnici Srbije i Republike Srpske odlučili su zajednički proslaviti Dan državnosti Srbije u Banjoj Luci, što je izazvalo brojne reakcije u političkom i javnom prostoru.
Prema najavama, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić stiže u Banju Luku 15. februara, gdje će boraviti dva dana zajedno sa svojom delegacijom. Ovaj datum se u Srbiji obilježava kao Dan državnosti, ali njegova proslava na teritoriji Bosne i Hercegovine izazvala je kontroverze.
Političke reakcije na Vučićev dolazak
Jedna od najglasnijih reakcija stigla je od ministra odbrane Bosne i Hercegovine Zukana Heleza, koji je Vučićev dolazak prokomentarisao za Federalnu televiziju (FTV). Helez je ocijenio da je apsurdno što predsjednik Srbije dolazi u drugu državu kako bi obilježio nacionalni praznik svoje zemlje.
U svom komentaru, Helez je otišao korak dalje, iznoseći tvrdnje da Vučić zapravo “bježi” iz Srbije zbog sve masovnijih protesta protiv njegove vlasti.
Helez: “Vučić dolazi jer nema gdje slaviti u Srbiji”
Ministar Helez nije štedio riječi u svom komentaru, ističući da Vučić vjerovatno nema gdje obilježiti Dan državnosti u svojoj zemlji zbog rastućeg nezadovoljstva građana.
– On zapravo bježi iz svoje države. On dolazi ovdje ne bismo li mi napravili neki incident, to bi mu puno pomoglo. Ja pozivam sve ljude koji vole državu Bosnu i Hercegovinu da ništa ne poduzimaju.
Neka dođe, i u ratu smo uvijek izbjeglice primali. Neka se sakrije malo ovdje, ali bojim se da u skorije vrijeme neće se imati gdje vratiti u Srbiju – izjavio je Helez.
Njegove riječi izazvale su podijeljene reakcije – dok neki podržavaju njegov stav, drugi smatraju da je ovakav način komunikacije neprimjeren za jednog visokog zvaničnika.
Šira politička slika i pozadina događaja
Ovo nije prvi put da obilježavanje državnih praznika Srbije u Republici Srpskoj izaziva kontroverze. Sarajevski politički krugovi često su kritikovali ovakve poteze, smatrajući ih provokacijom i pokušajem narušavanja suvereniteta Bosne i Hercegovine.
S druge strane, vlasti Republike Srpske naglašavaju bliske odnose sa Srbijom i pravo na zajedničko obilježavanje značajnih datuma.
Vučićev dolazak u Banju Luku dolazi u trenutku kada je Srbija suočena s rastućim nezadovoljstvom javnosti, protestima opozicije i optužbama na račun vlasti. U tom kontekstu, pojedini analitičari smatraju da se proslava Dana državnosti u Banjoj Luci može posmatrati i kao pokušaj skretanja pažnje s unutrašnjih problema u Srbiji.
Bez obzira na političke stavove i podijeljene reakcije, Vučićeva posjeta Banjoj Luci 15. februara nesumnjivo će privući veliku pažnju javnosti i medija. Ostaje da se vidi hoće li ovaj događaj proteći mirno ili će dodatno produbiti političke tenzije u regionu.
Komentar