Zašto je Divizma Sve Popularniji Lijek u Prirodnoj Medicini?

Ljekovita svojstva divizme pripisuju se njezinu bogatom kemijskom sastavu. Cvjetovi, listovi i korijen sadrže niz bioaktivnih spojeva, uključujući:

Sluzi: Ove tvari, prisutne u velikim količinama, djeluju umirujuće na nadražene sluznice dišnog sustava. Oblažu grlo i bronhije, smanjuju iritaciju i olakšavaju iskašljavanje, što je čini izuzetno korisnom kod kašlja, bronhitisa i upale grla.

Saponine: Posjeduju ekspektorantna svojstva, što znači da pomažu u razrjeđivanju guste sluzi u dišnim putevima, olakšavajući njezino izbacivanje.

Flavonoide: Snažni antioksidansi koji štite stanice od oštećenja slobodnim radikalima i doprinose protuupalnom djelovanju.

Iridoidne glikozide: Imaju protuupalna i analgetska svojstva.

Tanine: Adstringentne tvari koje pomažu u smanjenju upale i zaustavljanju krvarenja, korisne kod proljeva i hemoroida.

Eterična ulja: Prisutna u manjim količinama, doprinose aromatičnim i potencijalno antimikrobnim svojstvima biljke.

Zbog ovog složenog sastava, divizma ispoljava širok spektar djelovanja: ekspektorantno, umirujuće, protuupalno, antivirusno, antibakterijsko i adstringentno.

Primjena u Suvremenoj Fitoterapiji

Iako se cijela biljka smatra ljekovitom, najviše se koriste cvjetovi, koji se pažljivo suše. Od njih se najčešće priprema čaj, koji je iznimno djelotvoran kod problema s dišnim sustavom.

Preporučuje se priprema čaja tako da se jedna čajna žlica suhih cvjetova prelije s 2 dl vruće vode, poklopi i ostavi da odstoji 15 minuta, a zatim procijedi.

Pijenje 2-3 šalice čaja dnevno, zaslađenog medom, može značajno ublažiti simptome upale grla, kašlja, bronhitisa, pa čak i pomoći kod upale pluća i tuberkuloze, iako je za ozbiljnije infekcije uvijek potreban savjet liječnika.

Čaj od divizme također se može koristiti za obloge kod kožnih upala i ozljeda, te za upale očiju.

Ulje od cvjetova divizme je još jedan vrijedan pripravak. Tradicionalno se dobiva maceracijom svježe ubranih cvjetova u biljnom ulju (npr. maslinovom ulju), često uz izlaganje suncu. Ovo ulje je poznato po svojim protuupalnim i analgetskim svojstvima, te se koristi za:

Ublažavanje upale očiju: Nekoliko kapi ulja nježno se nanese oko oka (nikada direktno u oko bez savjeta stručnjaka).

Masažu bolnih područja kod reume i gihta: Nježna masaža uljem može pomoći u smanjenju boli i upale u zglobovima i mišićima.

Tretiranje rana: Ulje se može kapati na rane kako bi pospješilo zacjeljivanje i spriječilo infekcije. Alternativno, usitnjeni cvjetovi divizme u prah mogu se posipati direktno na rane.

Osim čaja i ulja, divizma se može koristiti i na druge načine. Svježi sok od cvjetova može se pripremiti za unutarnju primjenu, a cvjetovi se mogu i kuhati u mlijeku ili macerirati u rakiji za specifične primjene u narodnoj medicini.

Važna Napomena

Iako je divizma općenito sigurna za upotrebu, važno je napomenuti da se prije bilo kakve samoinicijativne primjene, posebno kod ozbiljnih zdravstvenih stanja ili kod trudnica i dojilja, uvijek posavjetovati s liječnikom ili kvalificiranim fito-terapeutom.

Kvalitetni biljni pripravci zahtijevaju pravilno prikupljanje, sušenje i skladištenje, stoga se preporučuje nabavka od provjerenih izvora.

Filtriranje čaja kroz gustu gazu je važno zbog dlačica na cvjetovima koje mogu iritirati sluznicu. Divizma je zaista dar prirode, biljka s bogatom poviješću i potvrđenim ljekovitim svojstvima.

Njezina primjena u modernoj fitoterapiji otvara vrata ka prirodnom pristupu zdravlju, pružajući učinkovitu pomoć kod širokog spektra tegoba, osobito onih vezanih za dišni sustav i kožu.

Izvor: Pumpajj.com