Slovenija bilježi rekorde kada je riječ o bolovanjima, lani je to bilo 56.128 zaposlenih, a jedan radnik je čak 12 godina na bolovanju.
Prošle godine je u Sloveniji bilo 84,8 odsto više zaposlenih na bolovanju nego 2014. godine, a izgubljeno je više od 20 miliona kalendarskih dana, prenose slovenački mediji.
“Situacija je posljednjih godina zabrinjavajuća”, upozorila je Ana Vodičar, šef područja za odlučivanje o pravima i medicinskim proizvodima u Zavodu za zdravstveno osiguranje.
Ona je navela da slovenačko zakonodavstvo ne poznaje vremensko ograničenje bolovanja, jedino takav propis još ima Bugarska.
Prema njenim riječima, u stranim sistemima privremena nesposobnost za rad u pravilu traje jednu, možda i tri godine, a onda slijedi, ako je neko i dalje nesposoban za rad, trajniji oblik nesposobnosti ili privremene nesposobnosti.
Vodičareva je istakla da je sve više ljudi na bolovanju i da novčane naknade strahovito rastu.
“Ako smo 2014. imali oko 225 miliona rashoda iz zdravstvene blagajne, lani smo isplatili gotovo 700 miliona evra. To su enormna povećanja i zato je to toliko zabrinjavajuće”, rekla je Vodičareva.
Prošle godine je prosječno bolovanje u Sloveniji trajalo 13,4 dana, ali se i to razlikuje od regije do regije. Najduže bolovanje bilo je u Koruškoj i trajalo je 19 dana, dok je najkraće bilo u Goriškoj i trajalo je 11 dana, navodi portal 24 ur.
Leave a Reply